V Česku přibývá patentových přihlášek, vloni jich bylo nejvíc za 20 let

Úřad průmyslového vlastnictví vloni přijal nejvíc patentových přihlášek za 20 let. Nejvíc jich podaly malé a střední podniky. Počet patentů, které poslaly vysoké školy, se za dva roky zvýšil o třetinu. Píší o tom Lidové noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V soutěži České hlavičky 2013 získal Cenu Genus Jan Hrabovský, odborný poradce prof. Tomáš Wágner | Foto: Jana Davidová-Kracíková

„Myslím si, že hlavním důvodem je to, že je co patentovat. Byl by to takový pozitivní signál o stavu vědy a vývoje v České republice,“ řekl ředitel kanceláře Úřadu průmyslového vlastnictví Jiří Dvornák.

Podle něj se také zvýšilo povědomí o tom, proč je potřeba vynálezy patentovat a jaké to má výhody.

Přehrát

00:00 / 00:00

O patentových přihláškách, kterých byl vloni v Česku rekordní počet, hovořil vedoucí kanceláře Úřadu průmyslového vlastnictví Jiří Dvornák

Patent získává asi polovina podaných žádostí. „Přihlašují se technická řešení, která nejsou nová nebo průmyslově využitelná. Případně která nevznikla vynálezeckou činností, těm patent udělit nemůžeme,“ popsal Dvornák.

Čtvrtinu všech patentových přihlášek poslaly české vysoké školy. „Malé a střední podniky podaly 340 přihlášek, pak jsou to jednotlivé fyzické osoby, které podaly 226 přihlášek,“ uvedl Dvornák.

Schvalovací proces, jestli vynález nakonec patent získá, trvá 4 až 5 let.

„Patent by měl sloužit k tomu, aby ti, kteří svoje myšlenky patentovali, mohli na tom patentu vydělat,“ uzavřel ředitel kanceláře Úřadu průmyslového vlastnictví.

Výdaje na vědu a výzkum v Česku (2000 - 2012) | Foto: ČTK

Jana Vondráčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme