Koalice Sobotkovi důvěru dá. Je to levicová vláda, zdůvodňuje ODS svůj opačný postoj

Už zítra bude žádat premiér Bohuslav Sobotka ve sněmovně o důvěru pro svůj koaliční kabinet. A pokud se nestane nic mimořádného, měl by ji získat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka | Zdroj: ČTK

Koalice disponuje pohodlnou většinou 111 hlasů a předsedové poslaneckých klubů ČSSD, ANO a KDU-ČSL se už nechali slyšet, že budou kompletní.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák tak zítra žádné komplikace neočekává. „Potvrdili jsme si, že zítra bude ve sněmovně všech 111 koaličních poslanců a všichni podpoří vládu Bohuslava Sobotky,“ dodal.

Poslanci za ODS pro vládu ruku nezvednou. „Je to levicová vláda,“ shrnul důvody předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura s tím, že záměry nové vlády nemohou fungovat, protože není jasné, jak chce svá ekonomicky náročná opatření vláda Bohuslava Sobotky financovat. Daně totiž zvyšovat nechce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude probíhat hlasování o důvěře vládě Bohuslava Sobotky, shrnovali předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák

„Chceme hledat úspory, chceme zefektivnit výběr daní, ucpat různé tunely na informační technologie a připouštíme, že po čase vyhodnotíme ekonomickou situaci státu a může dojít i k nějakým úpravám v oblasti daní,“ připouští Roman Sklenák.

Programové prohlášení schválila vláda už minulý týden a pravicová opozice na něm nenechala nit suchou, ačkoli předem deklarovala, že chce být konstruktivní opozicí.

„Nechceme být jak opozice v minulém volebním období, která byla zásadně vždy proti. My si názor vždy utvoříme až podle konkrétního návrhu zákona a věřím, že najdeme věci, na kterých se shodneme,“ říká Zbyněk Stanjura.

Nicméně podle ODS je programové prohlášení příliš obecným slepencem populárních opatření, která nebudou fungovat.

„Pravidelné zvyšování minimální mzdy povede k opačnému cíli, než vláda proklamuje. To znamená ke zvýšení nezaměstnanosti a povede to ke ztrátě dalších pracovních míst,“ konkretizuje výhrady ODS Zbyněk Stanjura.

ČSSD na poslední chvíli do programového prohlášení zapracovala připomínky odborů i zaměstnavatelů. Například vedení aktivního sociální dialogu se sociálními partnery.

Podle Romana Sklenáka se tak jedná zejména o intenzivní komunikaci s odbory. „Jednání tripartity v uplynulých letech nebylo úplně ideální. Zejména odboráři nevyjadřovali přílišný souhlas s tím, jak s nimi vláda komunikovala,“ dodává.

Před hlasováním vystoupí ve sněmovně prezident republiky Miloš Zeman.

Vladimír Kroc, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme