Švédsko 1:0 Norsko

Spory o desítky milionů korun zůstávají i pět let od začátku MS v klasickém lyžování v Liberci

Nedořešené soudní spory, likvidační hrozba stamilionových pokut nad městem a věřitelé bez peněz. Tak se dá přesně po pěti letech shrnout mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Jedna z největších sportovních akcí v historii Česka začala 18. února 2009 a sportovní svět si ji chválil. Od začátku ji ale provázely organizační problémy. A jejich vyšetřování může trvat další roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MS Liberec 2009 - skoky | Foto: Petr Gerhardt

Začíná to výměnou prezidenta organizačního výboru. V červenci 2007 nahrazuje Romana Kumpošta olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Organizační výbor končí v konkurzu:

„Konkurz mohou podat věřitelé a já v tuto chvíli, kdy se to dostalo do zřejmě této patové situace, nevidím jinou cestu,“ řekl v roce 2010 ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporech a dluzích z mistrovství světa natáčela redaktorka Lenka Jansová

Po výboru zůstávají stomilionové dluhy. Nikdo se k nim nehlásí. Kateřina Neumannová dokonce čelila trestnímu oznámení. Policie ho ale odložila.

Olympijská vítězka od té doby nechává za sebe mluvit spíš právníky a soustřeďuje se na soukromí:

„Já mám devítiletou dceru. Ta potřebuje především mámu, která s ní bude v rámci možností doma.“

Soud nedávno osvobodil například bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopu a spolumajitele firmy Investing CZ Josefa Drchala. Hrozilo jim až osm let vězení za pletichy při veřejné soutěži, kterých se měli dopustit během rekonstrukce vysokoškolských kolejí. Koleje sloužily jako ubytovna pro sportovce.

MS v klasickém lyžování Liberec 2009 | Foto: Listdesign, s. r. o.

Podle mluvčího litoměřického soudu Lukáše Korpase se nepodařilo prokázat, že by se stal trestný čin:

„Státní zástupce si ponechal lhůtu v hlavním líčení. V současné době se vyhotovuje písemné odůvodnění rozsudku.“

Někteří věřitelé to vzdali, spousta z nich se ale hodlá dál soudit. Celkem o 37 milionů. Podle jejich zástupce Vojtěcha Hlaváčka podali žalobu už před třemi lety: „Teď čekáme na nějaký nový termín.“

Z veřejných peněz šly na šampionát a vybudování sportovišť přes dvě miliardy korun.

Lenka Jansová, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme