Spory ministryně Válkové s ředitelem Vězeňské služby Dohnalem se prohlubují

Spory ministryně spravedlnosti Heleny Válkové s generálním ředitelem Vězeňské služby Petrem Dohnalem se prohlubují. Ministryně v pondělí nečekaně navštívila Dohnala na poradě, na které podřízeným vysvětloval, proč ho chce podle jeho názoru Helena Válková odvolat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 12.2.2014, Andrej Babiš (vpravo) a Helena Válková | Foto: Filip Jandourek

Ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO se o svolání mimořádné celorepublikové porady ředitelů věznic dozvěděla náhodou. Přišla bez ohlášení a zajímalo jí hlavní téma.

„Dozvěděla jsem se náhodou, že zde byla svolána mimořádná celorepubliková porada ředitelů věznic. Účast je nezastupitelná a ústroj reprezentační služební stejnokroj. To čtu z pozvánky. Chtěla jsem vědět, jaký je program této mimořádné porady. Údajně jde o vysvětlení situace, která byla vyvolána tím, že jsem zahájila správní řízení ve věci odvolání generálního ředitele.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporech informovala redaktorka Veronika Hlaváčová

Ministryně se na jednání zdržela jen pár minut. Dostala slovo na začátku jednání a šéfovi Vězeňské služby Petru Dohnalovi, kterého chce odvolat, vyčetla, že schůzi vůbec naplánoval. Mimořádné svolávání všech ředitelů věznic se má podle ní využívat jen ve vážných situacích.

„Řekla jsem svůj názor přítomným ředitelům věznic s tím, že nepovažuji takový postup za vhodný a že je to zneužití formy porad k těmto účelům. Nemyslím si, že by se tímto způsobem měly zveřejňovat výsledky nebo průběh správního řízení, které v současné době probíhá, protože je neveřejné.“

Generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal si stojí za tím, že má na svolání porad tohoto typu jednání právo. Reagoval tak na otázky svých podřízených - ředitelů vazebních věznic a věznic z celé republiky.

Na vzniklou situaci se ho neustále ptali a chtěl jim vysvětlit, jak vidí zahájení řízení o odvolání on sám. Celou věc bere jako dost závažnou:

„Cítil a vnímal jsem, že Vězeňská služba je rozkolísaná. Že informace, které proudí éterem, jsou všelijaké. Proto jsem považoval za důležité situaci objasnit, sdělit zastávané stanovisko a situaci zklidnit.“

Dohnal: Kontrolám jsem nebránil

Ředitelům věznic Petr Dohnal řekl, že odmítá, že by bránil kontrolám a auditům, které po něm chtěla ministryně Válková. Má na to údajně důkazy:

„Zcela jistě mohu říci, že odmítám dva důvody, které mi uvedla do jejího sdělení: Že nedobře vedu Vězeňskou službu a nějakým způsobem jsem neměl spolupracovat nebo snad bránit probíhající kontrole. Toto musím zcela zásadně odmítnout, mám dostatek veškerých materiálů, které toto tvrzení vyvracejí,“ vysvětluje.

Ze strany svých podřízených cítí generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal obrovskou podporu. Těší ho i pohled premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD, který chce po ministryni spravedlnosti hnutí ANO Heleně Válkové slyšet důvody pro začátek řízení o odvolání.

Sobotka v České televizi řekl, že si nedovede představit, že by se opakovala podobná situace jako se dvěma policejními prezidenty.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme