Násilí v Bangkoku se stupňuje, při protivládních protestech zemřeli tři lidé

Tři mrtvé, desítky raněných a asi 100 zadržených hlásí Thajsko po policejním zásahu proti demonstrantům, kteří okupují vládní budovy. Protesty v Bangkoku začaly už v listopadu. Dosud ale byly poklidné a nenásilné. Thajská protikorupční policie dnes oznámila, že podá trestní oznámení na premiérku Jinglak Šinavatru, proti které jsou demonstrace zaměřené. Důvodem obvinění jsou nejasnosti ve vládním programu obchodu s rýží. Premiérka by se obviněním měla postavit 27. února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Thajsku jsou namířené proti premiérce Jinglak Šinavatře. 18. 2. 2014 | Zdroj: Reuters

Demonstranti zazdili vchod do úřadu vlády. „Nemůžeme dovolit, aby se ministři vrátili do práce. Protože nechceme, aby dál pracovali,“ vysvětluje jeden z demonstrujících. Policie nasadila na 15 tisíc mužů a podařilo se jí dobýt zpět jen jednu z pěti okupovaných budov.

Jeden policista byl při zákroku zabit, když ho zasáhla kulka do hrudníku. Další obětí násilností je podle zdravotnických zdrojů dvaapadesátiletý civilista, který podlehl zraněním hlavy. O třetí oběti nejsou zatím podrobnější informace.

Kromě toho bylo při střetech mezi policií a demonstranty zraněno nejméně 57 lidí, informovala agentura AP. Zdravotníci však neupřesnili, zda byli zraněni protestující, nebo policisté.

Premiérka čelí trestnímu oznámení

Thajská protikorupční policie mezitím oznámila, že podá trestní oznámení na thajskou premiérku. Šinavatra je podezřelá ze zanedbání povinností v souvislosti s kontroverzním programem pomoci pěstitelům rýže. Protikorupční komise upřesnila, že premiérka ignorovala varování, že program vytváří prostor pro korupci a finanční ztráty.

Prostranství kolem vládních objektů protestující už týdny okupují s hesly požadujícími odstoupení vlády. Policisté dnes poprvé od vypuknutí krize zatkli desítky odpůrců vlády. Jen u ministerstva energetiky policie zadržela stovku lidí.

Policie dnes začala demonstranty na různých protestních tábořištích obkličovat. Kolem poledne tamního času bylo slyšet v historické části města poblíž budovy vlády výstřely, ale podle agentury AP není jasné, kdo střílel.

Thajská premiérka Jinglak Šinavatra se zúčastnila předčasných parlamentních voleb | Foto: Reuters

Opozice už déle než tři měsíce pořádá v Bangkoku demonstrace, aby přiměla vládu premiérky Šinavatry k odstoupení. Účastníci nepokojů obviňují vládu z korupce a tvrdí, že ji ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin bratr, miliardář Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006.

Vláda se až donedávna vyhýbala přímé konfrontaci, aby omezila riziko násilností, které si dosud vyžádaly 12 životů. V pátek ale povolala do akce stovky těžkooděnců, aby uvolnili přístup k sídlu vlády, které premiérka a její ministři kvůli demonstrantům nemohli skoro dva měsíce používat. Během této operace však nedošlo ke konfrontaci, ani k zatýkání. V pondělí pak tisíce demonstrantů znovu obklíčily úřad vlády.

Do dnešní operace, jejímž cílem bylo vyčistit prostranství okolo vládních budov v centru a na severu metropole, se podle agentury Reuters zapojilo na 15 tisíc policistů. Vytlačili demonstranty o několik set metrů dále. Potyčkám nezabránila ani bariéra z pytlů s pískem, oddělující obě strany.

ČTK, Ondřej Bouda, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme