Čína nechce předávat ekonomické informace do zahraničí. Obává se zneužití

Vládní úředníci v Číně jsou čím dál skeptičtější vůči analýzám o hospodaření jejich země, které zpracovávají zahraniční ekonomové. Uvažují proto o tom, že informace do zahraniční přestanou předávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Nebeského klidu v Pekingu | Foto: Reuters

Čínským vládním úředníkům vadí, že některé velké analytické společnosti nebo banky údajně zkreslují ekonomické údaje. Spokojeni nejsou třeba s výzkumnými zprávami o dluhových problémech země, jak na svých webových stránkách uvedl list South China Morning Post.

Ohrožuje to prý vzájemnou důvěru mezi Čínou a jejími klíčovými obchodními partnery. Není však jisté, by Čína nezveřejňovala údaje o stavu své ekonomiky.

List South China Morning Post jenom cituje nejmenovaný zdroj, který ale určité omezení naznačuje. Říká, že sice neexistuje žádná černá nebo bílá listina se jmény analytiků, kteří budou nebo naopak nebudou smět být u živého zveřejňování a konzultování ekonomických údajů Číny.

Přesto k debatám budou přizvání jenom někteří představitelé oficiálních médií. Přes ně se informace dostanou do zahraničí.

Podle pozorovatelů jde jen o verbální hrozbu

Vládní úředníci by ale byli sami proti sobě, kdyby některá čísla nezveřejňovali, myslí si někteří analytici. Čínská ekonomika totiž stále velmi dynamicky roste - i když ne takovým tempem jako dříve.

Ve třetím čtvrtletí loňského roku rostlo HDP Číny meziročně o 7,8 procenta, což se nedá porovnat s žádnou evropskou zemí. Odborníci proto odhadují, že Čína spíše zůstane u verbálních výhrůžek než u samotného provedení. Potvrzuje to i hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček:

„Analytici ta čísla neupravují, ale spíše komentují. Důvodem je to, že ne vždy zveřejněná čísla z Číny odpovídají souhrnným údajům například z jiných relací zahraničního obchodu. Tyto problémy nejsou jenom v Číně, jsou i jinde, ale tam se provádějí obvykla nějaké korekce. Což v Číně není, rovnou jsou zveřejňované první údaje, které jsou již konečné.“

A tak se může stát, že například čísla o vzájemném obchodu mezi Čínou a Spojenými státy nemusí zcela souhlasit. Týká se to také dalších údajů - i zmiňovaného státního dluhu. Pokud ekonomové nemají přesná čísla, může dojít k jejich rozdílné interpretaci.

Čína je jedním z hlavních obchodních partnerů Evropské unie. A její obchodní bilance s Českem roste.

Podle údajů portálu Business Info je Čína čtvrtým největším obchodním partnerem Česka za Německem, Slovenskem a Polskem. Předloni se obrat zvýšil na 337 miliard dolarů.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme