Slibované retenční nádrže Studénku před velkou vodou stále nechrání

Obyvatelé Butovic, místní částí Studénky na Novojičínsku, které loni v květnu zaplavila stoletá voda, stále volají po nápravě. Tehdy po prudké průtrži mračen skončili pod vodou kvůli úzkému korytu potoka a chybějícím záchytným nádržím u dálničního přivaděče. Přislíbená náprava je ale hotová jen napůl. Zatímco Povodí Odry se už pustilo do úprav koryta potoka, retenční nádrže Ředitelství silnic a dálnic zatím nestojí. Stavba přitom měla začít už loni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči odstraňují následky prudkého deště ve Studénce | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Jen oči pro pláč zbyly loni v květnu třeba farmáři Ludvíkovi z Butovic: „Celý dvůr byl pod vodou. Podívejte se na ten salát, jak je pobitý,“ ukazoval zahradu těsně po záplavách reportérce Českého rozhlasu.

Zhruba o osm měsíců později je v Butovicích patrná změna. „Konečně,“ říkají místní. „Lidi jsou rádi, že se to konečně dává do pořádku,“ potvrzuje jedna z obyvatelek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Studénce natáčela redaktorka Jana Jeckelová

Jenže i přesto, že Povodí Odry květnový slib dodrželo a na jaře s pracemi na úpravách koryta potoka skončí, vrásky z čela studéneckého starosty Ladislava Honuska ze sdružení Občané pro město nemizí:

„Tady chybí zadržení vody, bohužel nám to tady letí naplno. Nejsme schopni to ovlivnit jinak než právě retenčními nádržemi. Ředitelství silnic a dálnic ani nekoplo, protože neměli vyřízené papírové záležitosti, což jsme nikdo z nás nevěděli. Pokud ty úpravy nebudou dostatečné, tak nás to opět spláchne,“ obává se starosta.

Přitom loni Věra Hoderová z brněnské sekce Ředitelství silnic a dálnic na veřejném setkání se zaplavenými slibovala rychlou nápravu:

ŘSD: Stavbu brzdí sami obyvatelé

„Okamžitě zahájíme prověřování funkčnosti odvodňovacích zařízení, která v rámci dálnice byla vybudovaná. Vyřizuje se stavební povolení pro retenční nádrže kolem přivaděče,“ říkala tehdy.

Teď je vše jinak - nemůžeme stavět, brzdí nás sami obyvatelé Studénky, vysvětluje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová:

„K tomu, abychom mohli zahájit realizaci retenčních nádrží, je třeba součinnosti vlastníků pozemků, která bohužel není. Situaci tak musíme řešit standardním způsobem, což je získání územního rozhodnutí a následně stavebního povolení.“

„Díky těmto administrativním komplikacím se dá předpokládat, že v letošním roce nebude realizace zahájena,“ dodává mluvčí ŘSD.

Ve Studénce teď za peníze z dotací začnou opravovat poničené cesty a mosty po záplavách a nezbývá jim než doufat, že se městu letos podobná průtrž mračen vyhne.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme