Německé dráhy oficiálně představily nové rychlovlaky. Jezdí až 320 km/h

Po německých kolejích se dosud proháněly vlaky 250kilometrovou rychlostí. Teď ale společnost Deutsche Bahn představila nové vysokorychlostní vlaky ICE. Jsou údajně úspornější, spotřebují méně energie a cestujícím nabízejí ještě více pohodlí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlovlak ICE | Foto: Marek Kuchařík

Původně měly vlaky nejnovější generace jezdit v Německu už před dvěma lety, dodávka se ale zpozdila.

Teď jsou první ze 17 nových souprav v provozu, zatím na trati mezi Kolínem a Stuttgartem. V novém koridoru dosahují až 320 kilometrové rychlosti.

Podle technického inženýra Edzarda Lübbena jsou vlaky mnohem stabilnější. Už ty současné nabízejí značné pohodlí, nová generace rychlovlaků navíc pamatuje například na lidi s postižením – nápisy jsou i v Brailově písmě.

Ve vlaku jsou podobně jako v letadle obrazovky ukazující, jakou rychlostí se souprava právě pohybuje a kde. ICE třetí generace má osm vagónů s 444 místy, z toho čtvrtina je první třída.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala německá zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

Nové systémy umožňují cesty i do jiných evropských zemí jako Francie, Benelux nebo Nizozemí.

Právě přizpůsobení se jednotlivým železničním systémům v zahraničí je hlavním důvodem, proč se dodávka rychlovlaků o dva roky zpozdila.

Do České republiky ICE zatím nezamíří. Vysokorychlostní koridor se momentálně buduje mezi Berlínem a Mnichovem. Namísto současných šesti hodin pak cestující urazí trať za polovinu.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme