Olympijský duch v Salt Lake City zůstává. I dvanáct let po ZOH

Zimní OH v Soči překonaly už mnoho rekordů - kromě jiného jsou to nejdražší hry v historii. A i když na definitivní hodnocení je ještě brzy, jasné je, že jedno premiantství Soči nezíská: komerční úspěch a zároveň trvalý přínos olympijských her pro místní komunitu. Za pozitivní příklad v tomhle směru už 12 let patří americké Salt Lake City.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice v Salt Lake City

Radnice v Salt Lake City | Foto: Alexandr Pícha

13letý Michael a jeho stejně staré spolužačky Sahar a Elisabeth se tady v utažském olympijském parku učí lyžovat, jezdit na snowboardu, skákat na lyžích, ale třeba se i svézt na saních. Děti tu mohou sportovat se školou zadarmo a pravidelně každý týden - což je jeden z odkazů olympiády, který místní komunita vnímá rozhodně jako pozitivní.

„Je to docela motivace vidět v televizi závodit o medaile sportovce, kteří jsou odsud," pokyvuje Michael.

Přehrát

00:00 / 00:00

Současný život v Salt Lake City, kde se konaly ZOH před 12 lety, popsala zpravodajka Lenka Kabrhelová

Elisabeth připomíná třeba skokanku na lyžích Jessiku Jeromeovou, která se v Soči zapsala do dějin jako účastnice vůbec prvních ženských letů na lyžích v historii olympijských her.

Kromě současných reprezentantů se tady v olympijském parku děti i kdokoli z návštěvníků může nechat inspirovat i bývalými šampióny, kteří pomáhají s tréninkem či provozem celého střediska.

Rice-Eccles Olympic Stadium | Foto: Salt Lake 2002

Držitelka stříbrné olympijské medaile z Turína Valerie Flemingová vede program na olympijské bobové dráze. I ona je přesvědčená, že 12 let nijak nevymazalo olympijského ducha:

„Na rozdíl od jiných olympijských míst se tady v Salt Lake a hlavně v Park City podařilo udržet v provozu téměř všechna sportoviště. Mohou se tu konat světové závody, trénují tu vrcholoví sportovci, ale vše slouží i běžné veřejnosti a hlavně dětem a mládeži. To považuju za největší přínos," soudí šampiónka v bobovém sportu Valerie Flemingová.

A připomíná, že řada současných amerických olympioniků pocházejících odsud z Park City se rozhodla pro sportovní kariéru právě díky hrám z roku 2002.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme