Zeman uvažuje, zda kvůli násilí na Ukrajině nezruší pozvání Janukovyče

Prezident Miloš Zeman odsuzuje násilí na Ukrajině. Když násilí neskončí, česká hlava státu zváží, zda nezrušit pozvání ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče do České repubiky. Ředitel hradní diplomacie Hynek Kmoníček už tlumočil postoj prezidenta ukrajinskému velvyslanci Borysi Zajčukovi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se svým ukrajinským protějškem Viktorem Janukovyčem

Prezident Miloš Zeman se svým ukrajinským protějškem Viktorem Janukovyčem | Zdroj: ČTK

„Nejvhodnějším řešením této situace by byly předčasné parlamentní i prezidentské volby. Tento názor je umocněn vysokým počtem mrtvých,“ uvedl dnes český prezident.

Při střetech mezi policií a demonstranty zemřely podle oficiálních informací více než dvě desítky lidí, převážně protestujících, ale i policistů.

„V angličtině bylo takové přísloví – ballots, not bullets – volební lídstky, nikoli kulky. Takže přál bych si, aby na Ukrajině lidé vhazovali volební lístky do uren, a nikoli aby i oni sami končili v těch urnách,“ glosoval Zeman.

Ke zrušení návštěvy ukrajinského prezidenta už českou hlavu státu vyzývala například petice, pod níž se mimo jiné podepsala řada českých osobností.

Hrad zatím zrušení pozvání odmítal s tím, že dává přednost dialogu.

Diplomaté vyzývají k ukončení násilí na Ukrajině, demonstrace pokračují

Číst článek

Jednání mezi ukrajinským prezidentem a opozicí skončila krachem

Číst článek

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme