Ukrajinský ministr vnitra stahuje vojáky do Kyjeva. Je to občanská válka, říká jeho český kolega

Ukrajinský ministr obrany vydal podle oficiální zprávy příkaz k přesunu výsadkové brigády z východoukrajinského Dněpropetrovska do Kyjeva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina, Kyjev. Protesty na náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters

Prezident Viktor Janukovyč v televizním vystoupení obvinil opozici z vyvolání nepokojů. Opozice podle něj ignoruje základní principy demokracie, podněcuje násilí a měla by za to jít před soud. Zároveň varoval, že by mohl přitvrdit.

„Věřte mi, že mám poradce, kteří se mě snaží přesvědčit o nutnosti mnohem tvrdšího postupu. Chtějí, abych využil sílu. Ale já jsem násilí vždy považoval za chybu. Existuje lepší, efektivnější cesta. Musíme najít společnou řeč, udělat kompromisy a dohodnout se,“ řekl v televizi Janukovyč, který dal najevo, že se chce opět sejít s opozicí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dramatizující se situaci na Ukrajině hodnotí komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Bude od ní požadovat jasné stanovisko, zda stojí za radikálními skupinami, které v Kyjevě organizují střety s pořákovými službami, ři zda se od nich distancují. Pokud se opozice k těmto skupinám přihlásí, bude se s nimi podle jeho slov„mluvit jinak“. Pokud ale bude smeten Janukovyč, je více než pravděpodobné, že před soudem stane on.

Podle českého ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD začala na Ukrajině občanská válka. Vláda v Kyjevě se podle něj snaží získat kontrolu nasazením armády. Chovanec to řekl novinářům při příchodu na dnešní jednání vlády.

V kabinetu bude hájit postoj svého ministerstva, která je pro zachování vízové povinnosti pro Ukrajince. Pokud by se bezpečnostní situace na Ukrajině ještě zhoršila, je připraven svůj názor přehodnotit.

Ukrajinský Lvov drží opozice, v Rivne dav zastavil milici na cestě do Kyjeva

Číst článek

Kroky vlády reagující na ukrajinskou situaci hodlá podpořit i opoziční ODS. ČTK to dnes oznámil její místopředseda Jan Zahradil. "Násilné střety a rostoucí počet mrtvých jsou tragédií, která destabilizuje celou zemi i okolní region. V této kritické situaci je zapotřebí, aby česká zahraniční politika působila jednotně," uvedl v tiskovém prohlášení.

Prezident Miloš Zeman odsuzuje násilí na Ukrajině. Když neskončí, zváží, zda nezrušit pozvání Janukovyče do Česka.

Demonstrace na Ukrajině pokračují, diplomaté vyzývají k ukončení násilí

Číst článek

Za poslední den zemřelo v Kyjevě při střetech demonstrantů s pořádkovými službami na 26 lidí. S vážným zraněním bylo hospitalizováno přes 240 osob. Mezi nimi je 79 policistů a 5 novinářů.

Spojené státy pak vyzvaly ukrajinské prezidenta Viktora Janukovyče, aby stáhl z kyjevských ulic vládní jednotky nasazené proti demonstrantům. Washington má „vážné obavy" z vlny násilí, která propukla v úterý.

Polský premiér Donald Tusk chce kvůli nynějšímu násilí v Kyjevě přimět vedoucí představitele EU k vyhlášení sankcí vůči ukrajinské vládě.

Dnes v prohlášení EU uvedl předseda Evropské komise José Barroso, že Evropská unie by se měla urychleně shodnout na cílených opatřeních vůči těm, kdo jsou zodpovědní za násilí na Ukrajině.

Násilí jako cestu k řešení politické krize podle něj EU odsuzuje, Barroso proto vyzval všechny strany konfliktu k ukončení násilí a k návratu ke smysluplnému dialogu. Politické vedení v Kyjevě je podle něj odpovědné za ochranu práv a svobod občanů.

Moskva implicitně hodnotí situaci v Kyjevě jako pokus o státní převrat. „Ten tlak evropský není příliš efektivní, to opakujeme prakticky už celé tři měsíce, zatímco Moskva se tváří zdrženlivě, ale ve skutečnosti podle mého soudu má Moskva jako jediná faktický vliv,“ dodává komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

ČTK, Ondřej Bouda, Marína Dvořáková, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme