Nový přístroj v královéhradecké nemocnici odhalí nejen riziko předčasného porodu

Královéhradecká fakultní nemocnice koupila za 14 milionů korun nový přístroj. Je první svého typu v České republice a lékaři by díky němu měli být úspěšnější v boji s rakovinou, Alzheimerovou chorobou anebo předčasnými porody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Teď na nás to miminko kouká, díváme se do obličeje, na oči…“ Paní Justýna je právě na vyšetření. Čeká svoje první dítě, ovšem místo radosti prožívá strach. V 31. týdnu jí totiž odtekla plodová voda, a možná tak porodí předčasně.

„Bojím se, protože vůbec nevím, co mě čeká,“ svěřuje se. Justýna se tak pravděpodobně zařadí ke zhruba šesti stovkám žen, které každoročně v hradecké nemocnici porodí nedonošené dítě. Problémy v těhotenství přitom často nastanou nečekaně.

„My jsme schopni rozpoznat předčasný porod u pacientky až v okamžiku, kdy má nějaké potíže,“ říká gynekolog Marian Kacerovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém přístroji v královéhradecké nemocnici informoval redaktor Václav Plecháček

To by se ale mohlo změnit díky novému přístroji, takzvanému hmotnostnímu spektrometru. Na základě rozdílných proteinů v plodové vodě by totiž lékaři mohli ženy s vysokým rizikem předčasného porodu vytipovat už v 16. týdnu.

„Pokud my budeme jako porodníci vědět, že u této konkrétní pacientky je zvýšené riziko předčasného porodu, je možné sledování v těhotenství zintenzivnit, použít určité léčebné algoritmy tak, abychom riziko předčasného porodu zminimalizovali,“ dodává lékař.

Pomoc i při rakovině

Spektrometr ale pomůže například při léčbě rakoviny tlustého střeva nebo Alzheimerovy choroby. U ní lékaři zatím marně hledají příčinu, jednou z teorií je vliv pesticidů používaných v zemědělství.

„Na zvířecím modelu zjišťujeme, zda vybraný pesticid dokáže vyvolávat poškození mozku, protože je to popisované v odborné literatuře a ta poškození jsou podobná jako poškození v případě Alzeimerovy nemoci. Zkoumáme vliv mezi látkami z vnějšího prostředí a onemocněními mozku,“ vysvětluje vědec centra biomedicínského výzkumu hradecké fakultní nemocnice Daniel Jun.

On i jeho kolegové ale přiznávají, že jde tzv. o běh na dlouhou trať - k tomu, aby skutečně našli příčiny nějaké nemoci anebo zjistili, jaká léčba bude nejefektivnější, potřebují provést testy u tisíců různých vzorků. Také proto spolupracují s 30 podobnými pracovišti po celém světě a aktuálně například analyzují vzorky ze Švédska.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme