Manuál pro boj proti drogám vznikal i v Trmicích na Ústecku

V Ústeckém kraji je po Praze nejvíc drogově závislých. Podle odborníků za to částečně může sociální situace v kraji. Řada lidí ví například o varnách nebo o tom, kde se zdržují dealeři. Řešení problematické situace je ale pro mnohé otazníkem. Pomůckou může být nový manuál s názvem Společně proti drogám, který vznikal také v Trmicích na Ústecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogy (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Jsou tam modelové příklady, které se nám už opakovaly v naší předchozí praxi,“ říká Kateřina Pospíšilová ze sdružení Společně k bezpečí, které spolu s Trmicemi a západočeskou Aší manuál vytvořilo.

Základním pravidlem v problematických situacích je vždy se obrátit na policii nebo místní úřad. Zkušenosti s drogově závislými jsou zpravidla špatné. Bohdan Bušek bydlel ve společném domě s mužem, který nejen že sám drogy užíval, ale také je dál prodával.

„Najednou začaly proudit během dne davy lidí, proudy divných a zbědovaných lidí, takže jsem neustále volal policii, a to jak státní, tak městskou. Nebyl to příjemný pocit, když do společné chodby chodili nekontrolovaně uživatelé heroinu,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O manuálu Společně proti drogám informoval reportér Jan Bachorík

Policie byla na první pohled bezmocná. „Je velice těžké zabránit tomu, aby za ním chodili lidi, když on tam bydlí. Neexistuje žádný paragraf zakazující nájemníkovi, aby k němu chodily návštěvy, to nejde,“ konstatuje Bušek.

Podle ředitele ústecké policie Vladimíra Danyluka jde opravdu o práci na dlouhou dobu.
„Policie nemůže někam přijet, vykopnout dveře, zatknout lidi, zavřít je,“ říká.

Podle Danyluka se tak pátrá po tom, odkud se droga bere. Výsledkem je téměř vždy velká akce. Podobně jako v příběhu Bohdana Buška. „Policie udělala zátah na dealery heroinu a on do toho spadnul, takže ho zavřeli,“ doplňuje Bušek

V každém případě je dobré se vždy obrátit na policii. Jak v podobných situacích postupovat, radí i nový manuál. V něm se lidé, školy nebo úřady dozvědí, na koho se obrátit.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme