Prezident Janukovyč se dohodl s opozicí na příměří, policie prý zatím nezasáhne

Schůzka ukrajinské opozice s prezidentem Viktorem Janukovyčem přinesla dohodu o dočasném příměří. Oznámili to opoziční představitelé i prezidentská kancelář. Vláda slibuje, že bezpečnostní složky zatím během této noci proti demonstrantům nezasáhnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč | Foto: ČTK/AP

Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu, který situaci sleduje přímo na místě, přijali aktivisté zprávu o příměří se značnou nedůvěrou, protože Janukovyčovi prý už nevěří ani slovo.

Zpěvačka Ruslana vyzvala přímo na náměstí Nezávislosti několik tisíc shromážděných, aby se nenechali ani v této situaci vyprovokovat. Požádala je, aby neházeli petardy, kameny ani zápalné lahve za barikády, které stále hoří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na náměstí Nezávislosti po dojednání příměří sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

I přes uzavřené příměří se však z Majdanu stále ozývají výbuchy a sporadicky i střelba.

„Barikáda se posunula opět o několik metrů směrem k centru náměstí. Z levé strany směrem k policii hoří, kouř se valí na policisty. Lidé stojí nahoře na barikádě v pláštěnkách, protože začalo jemně pršet,“ popisuje zpravodaj Českého rozhlasu.

Sbírka Charity ČR pro oběti nepokojů na Ukrajině:
účet 55660022/0800, variabilní symbol 104

Do Kyjeva míří ministři zahraničí Francie, Německa a Polska, aby prezidenta Janukovyče přesvědčili, že silové řešení je tím nejhorším možným. V Bruselu se bude ve čtvrtek jednat i o možném uvalení sankcí na ukrajinské vládní politiky.

Při nepokojích, které minulou noc přerostly v ozbrojené srážky mezi opozicí a policií, přišlo podle oficiálních údajů o život 26 lidí z obou stran, dalších asi 800 je zraněno. Násilí v Kyjevě kritizovala řada zemí, včetně Spojených států, Evropské unie i Česka.

Demonstranti na náměstí Nezávislosti zůstali i po dojednání příměří | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

EU zřejmě zavede sankce proti ukrajinským vládním politikům

Číst článek

Martin Dorazín, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme