Zemřel pilot ve službách RAF Miroslav Štandera, bylo mu devadesát pět let

Ve věku devadesát pět let zemřel ve středu večer brigádní generál a válečný pilot Miroslav Štandera z Plzně. Za války létal ve Francii a Velké Británii. V roce 1948 tam utekl z Československa a ve službách RAF zůstal dalších sedm let. Byl posledním žijícím Čechem, který se za druhé světové války zapojil do bitvy o Francii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

válečný pilot ve službách RAF Miroslav Štandera | Foto: ČTK

Štandera vstoupil dobrovolně do československého vojenského letectva v roce 1936 a stal se vojenským pilotem. Po okupaci nacisty odešel v roce 1939 do Francie.

Při leteckém souboji utrpěl zranění a byl evakuován do Anglie. I zde se účastnil bojových operací jako pilot, později jako instruktor a noční stíhač.

Po válce se vrátil do Československa a jako poručík sloužil u bombardovacího pluku v Plzni. V roce 1948 byl od letectva vyhozen a před zatčením Státní bezpečností utekl do zahraničí. Do republiky se vrátil v roce 1994, od té doby žil v Plzni.

„K nám do aeroklubu často docházel, nezkazil žádnou legraci a byl nám velkým vzorem jako vynikající pilot a bojovník,“ vzpomněl na Štanderu bývalý předseda Aeroklubu Plzeň - Letkov Miroslav Neumann.

Brigádního generála Štanderu u příležitosti 88. výročí vzniku Československa vyznamenal prezident Václav Klaus Řádem Tomáše Garrigue Masaryka.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme