Ultimátum pro odchod turistů z Egypta končí. Češi už tam nejsou

Dneškem končí ultimátum egyptských islamistů, aby zahraniční turisté opustili zemi. Následovat mají podle nich další teroristické útoky. Stejní islamisté se přihlásili k útoku na autobus, při kterém nedávno zemřeli tři lidé. Čeští turisté v zemi vůbec nejsou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedělní teroristický útok na autobus s jihokorejskými křesťanskými poutníky v egyptském letovisku Taba zabil tři Jihokorejce a egyptského řidiče a zranil dalších 13 lidí | Foto: Nameer Galal | Zdroj: ČTK

„České cestovní kanceláře, které už preventivně po dohodě s ministerstvem zahraničí od posledních událostí na severní Sinaji nevozí klienty, nemají potíž s tím, že by se klienti chtěli vracet nebo že by tu výzvu brali nějak v panice,“ řekl Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.

Z hlediska ministerstva zahraničí nebo egyptských úřadů není výzva zatím potvrzená jako relevantní.

Papež také dodal, že cestovní kanceláře situaci nechtějí podcenit a jsou připravené okamžitě reagovat, kdyby se stalo něco opravdu vážného.

Varování přišlo po útoku na autobus

Varování zveřejnila na sociálních sítích skupina Ansár Bajt al-Makdis, která se přihlásila také k nedávným útokům na egyptské policejní cíle. Konkrétně se ultimátum objevilo na jednom twitterovém účtu.

Podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Štěpána Macháčka varování nelze brát na lehkou váhu:

Hurghada, moře, turisté, léto | Foto: Reuters

„Samozřejmě můžeme diskutovat o věrohodnosti těchto sociálních médií, nicméně právě v souvislosti s touto ozbrojenou organizací už několikrát vyšlo najevo, že takovéto výhrůžky nebo informace, které se objevily třeba na Twitteru nebo Facebooku, se později ukázaly jako pravdivé.“

Nedělní útok v Tabě, při kterém zahynuli dva občané Jižní Koreje, byl prvním po devíti letech, který mířil na egyptské turistické cíle. A dnešní výhrůžky naznačují, že pro ozbrojené skupiny inspirované Al-Káidou se zahraniční turisté znovu stávají terčem.

Egyptský ministr turistiky proto už požádal vládu, aby zpřísnila bezpečnostní kontroly na silnicích a aby také například instalovala kamery na turisticky exponovaných místech.

Egypt | Foto: Český rozhlas

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme