Protesty proti venezuelskému prezidentovi nabírají na síle. Ulice plní kouř i slzný plyn

Hořící barikády nejsou v těchto dnech k vidění jen v ukrajinském Kyjevě, ale také v Caracasu a dalších městech Venezuely. Jihoamerická ropná velmoc zažívá stále silnější vlnu demonstrací proti prezidentu Nicolasi Madurovi a jeho socialistické vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silnou vlnu protestů spustilo mimo jiné zatčení opozičního vůdce Leopolda Lopeze

Silnou vlnu protestů spustilo mimo jiné zatčení opozičního vůdce Leopolda Lopeze | Zdroj: Reuters

Do ulic vyšli hlavně studenti, kteří prezidenta viní například z vysoké inflace nebo utlačování opozice. Od minulého týdne už při protestech zemřelo nejméně 16 lidí.

Násilné střety zachvátily kromě metropole také města na západě Venezuely, ve státech Táchira nebo Mérida. Tamní představitelé radikální opozice svolávali nespokojené obyvatele do ulic už začátkem měsíce.

Velmi kritická je situace v San Cristobalu na hranicích s Kolumbií. Podle místních to tam připomíná válečnou zónu. Obchody jsou zavřené, v ulicích proti sobě bojují studenti a policisté a příjezdy do města prý hlídá armáda.

Vše zhoršují stále vlivnější skupiny radikálních demonstrantů. Jejich přičiněním se z původně pokojných protestů stávají násilné střety, proti kterým bezpečnostní složky zkrátka musí zakročit. Ve státě Bolívar údajně někdo dokonce střílel ze střechy na provládní demonstraci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nepokoje ve Venezuele sleduje redaktor David Koubek

Ekonomická situace ve Venezuele se zhoršuje, inflace dosáhla za poslední rok 56 procent. Lidé trpí stále tíživějším nedostatkem zboží a problémem je také kriminalita, kterou se nikdy nepodařilo zcela ovládnout.

Nezvykle silné protesty ale rozpoutalo zejména zatčení jednoho z opozičních vůdců Leopolda Lopeze. Ekonom se vzděláním z Harvardu je na politické scéně znám jako „horká hlava“ a spory vyvolává i mezi opozicí.

Dochází novinový papír

Lopeze hledala policie, tento týden se ale sám přihlásil. Je obviněn z podněcování protestů a momentálně čeká na začátek soudního procesu.

K radikalizaci protestů přispěly i oběti z řad demonstrantů. Asi nejznámější z nich je 22letá studentka z města Valencia a místní královna krásy Genesis Carmona, kterou střelili příslušníci bezpečnostních složek do hlavy.

Prezident Nicolas Maduro označuje demonstranty za fašisty a obviňuje Spojené státy z podněcování protestů. Státní televize vysílá protiopoziční propagandu. Opoziční deníky nemají na co tisknout, dochází totiž novinový papír. Na scénu tak nastupují sociální sítě, objevuje se na nich ale i řada falešných zpráv.

Ulicemi Caracasu létají Molotovovy koktejly i gumové projektily | Foto: Reuters

David Koubek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme