Bratři, vzpomeňte na tanky, volali ukrajinští demonstranti v Praze

Stovky, možná tisíce Ukrajinců žijících v Česku podpořily při včerejší demonstraci v Praze své krajany v Kyjevě. Shromáždění začalo na Václavském náměstí, poté se protestní průvod přesunul k ukrajinské a pak k ruské ambasádě. Celý večer zněla bojovná hesla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace za Ukrajinu v Praze na Václavském náměstí | Foto: Filip Jandourek

Před sochou svatého Václava hoří svíčky, protestující je skládají do tvaru pravoslavného kříže. Do centra Prahy přišli podpořit své krajany ve válce, jak sami říkají.

„Bratři Češi, vzpomeňte si na tanky v ulicích Prahy, nyní stojí v Kyjevě na Majdanu,“ volá jeden z demonstrantů.

Počet mrtvých na Ukrajině se v posledních dnech vyšplhal už na více než sedm desítek, zraněných jsou stovky. „Doma umírají lidé. Přišli jsme je uctít,“ říká důvod své účasti na demonstraci starší žena. V Kyjevě má část rodiny a přátele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstraci Ukrajinců v Praze sledovala redaktorka Evelyna Kulíšková

Demonstranti v Praze tvrdě kritizovali nejen ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, ale také ruského prezidenta Vladimira Putina. A pokřik „hanba“ mířil i k české hlavě státu Miloši Zemanovi za to, že nezrušil pozvání Janukovyče do Česka. Na to ostatně upozornili i zástupci českých občanských sdružení, kteří přišli vyjádřit podporu Ukrajině.

Asi po hodině se část demonstrantů přesunula do Bubenče k sídlu ukrajinské ambasády. U modrožluté vlajky svěšené na půl žerdi skandovaly stovky lidí znovu protirežimní a protiruská hesla.

Poté se průvod dal znovu do pohybu směrem k ruské ambasádě. Kolem jezdila auta s ukrajinskými vlajkami a troubila na znamení podpory.

ONLINE: Situace na Ukrajině očima zpravodajů ČRo

Číst článek

U ruského velvyslanectví v Korunní ulici už čekalo několik policejních hlídek. Přestože byly protesty hlasité a bojovně naladěné, policisté nemuseli nijak zasahovat. Lidé znovu zazpívali hymnu a pokojně se rozešli.

Dnes večer chtějí v protestech před ukrajinským velvyslanectvím pokračovat. Někteří se pak chystají na pomoc přímo do Kyjeva.

Kromě protestů na náměstí a před úřady Ukrajinci v Praze chystají také nedělní mši za oběti násilí, ve spolupráci s pražským magistrátem také zahájili sbírku peněz.

Evelyna Kulíšková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme