Slovensko nabídne Ukrajině zdravotnickou pomoc. Pomůže i Česko

Slovensko nabídne Ukrajině pomoc při péči o zraněné při pouličních násilnostech. V Bratislavě o tom dnes rozhodla bezpečnostní rada státu. Ani slovenská policie ani vízová oddělení ale zatím nehlásí v souvislosti s ukrajinskou krizí nic mimořádného. Slovensko je připravené přijmout až tisíc ukrajinských uprchlíků. A pomoc nabídne i Česká republika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico | Zdroj: ČTK

„Žádný vyšší počet žádostí o víza, žádný pohyb na ukrajinských hranicích, zatím žádný požadavek o pomoc z ukrajinské strany,“ informoval slovenský premiér Robert Fico.

Situaci na Ukrajině označil za nepřehlednou. Postoj Slovenska podle zůstává maximálně opatrný.

Ve slovenských nemocnicích by se mohli léčit zranění Ukrajinci jak z provládního, tak z opozičního tábora. Vláda ale počítá s tím, že tuhle nabídku využijí pouze jednotlivci.

Bratři, vzpomeňte na tanky, volali ukrajinští demonstranti v Praze

Číst článek

Slovensko zatím nečeká ani masivní příliv utečenců, policie na hranicích s Ukrajinou je ale podle ministra vnitra Roberta Kaliňáka připravená.

„Jen v našich zařízeních, která jsou připravená okamžitě, se bavíme zhruba o tisícovce utečenců, které můžeme ihned přijmout,“ řekl.

Počet žádostí o azyl v Česku se nezvýšil

O vyhrocené situaci na Ukrajině budou v pondělí jednat ministři zahraničí zemí Visegrádské čtyřky. Hlavním tématem bude případná vlna azylantů, kteří by v okolních státech mohli hledat útočiště před nepokoji ve vlasti.

Že pomůže i Česko, potvrdil Českém rozhlasu mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. „Česká republika je podobně jako Slovensko připravena přijmout případnou vlnu uprchlíků,“ sdělil Řepka a dodal:

„Ale je důležité upozornit, že další postup a koordinaci budou řešit ministři vnitra v úterý v rámci jednání Visegrádské čtyřky. Co se týká žádostí o azyl, jejich počet se nezvýšil. V tuto chvíli máme v řízení 130 žadatelů o azyl a ten počet je stejný jako v minulých letech.“

Vojtěch Berger, Veronika Neprašová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme