Ukrajinou zmítá krize, fanoušci Šachtaru přesto jeli 900 kilometrů na fotbal
Nerozhodným výsledkem 1:1 skončilo první utkání vyřazovací části Evropské ligy mezi fotbalisty Plzně a Šachtaru Doněck. A právě smír by teď zřejmě ve své zemi nejvíce uvítali fanoušci z Ukrajiny. Na západ Čech jich dorazilo pár stovek, někteří z nich byli i z míst, kde v minulých dnech umírali lidé.
Náhodný kolemjdoucí by neřekl, že jsou to fotbaloví fanoušci. Nemít oranžové klubové šály, vypadali by spíše jako účastníci smuteční hostiny. Do Plzně přijeli třemi autobusy, někteří i ze Lvova nebo z Kyjeva. Tedy z míst, kde jsou protivládní demonstrace nejsilnější a také nejkrvavější.
Z toho, co se u nich v zemi děje, jsou rozčarovaní, ale vyjadřovat se k tomu většinou moc nechtějí. Jednou z výjimek je asi padesátiletý muž v modré košili a obleku, který se představuje jako Stěpan.
„Lid se vzbouřil proti režimu, který tvoří jedna rodina. Soud se řeší v telefonickém režimu. Oni mohou po telefonu zavírat, osvobodit, zastřelit. Vše řeší Janukovyč a jeho rodina, ale národ se proti tomu vzbouřil a chce svá práva. Národu už došla trpělivost,“ vypráví rozhořčeně Stěpan.
Věří, že pravda je na straně národa, a situaci přirovnává k Československu v roce 1968. Říká, že se Rusové převlékají do ukrajinských policejních uniforem a střílejí do ukrajinských lidí.
„Vím to, protože můj bratr je velitel Majdanu,“ tvrdí Stěpan a myslí tím známé kyjevské centrum protivládních demonstrací.
„Chodí tam vzdělaní lidé, žádní hlupáci. Jsou to lidé s vyšším vzděláním, ta situace je podobná jako u vás v roce 1968. Rusové tvrdí, že mezi protestujícími jsou šovinisté a fašisté, ale to není pravda,“ říká Stěpan, paradoxně velký fanoušek Šachtaru Doněck.
ONLINE: Ukrajina se vrátí k ústavě z roku 2004, omezí se tak pravomoci prezidenta
Číst článek
Prezidentem klubu je totiž Rinat Achmetov. Nejbohatší Ukrajinec, který od svého vstupu do politiky v roce 2004, podporuje právě Viktora Janukovyče.
Situace v zemi je složitá a jen sotva ji mohou rozumět hráči klubu, kteří se představili na hřišti českého šampiona. Tím spíš, když jde z velké části o Jihoameričany.
„Je to složité pro každého. Ne jen pro cizince, ale i pro domácí hráče je těžké se tam vyznat,“ přiznává záložník Šachtaru Doněck Tomáš Hübschman. Ten přitom žije na Ukrajině už 10 let.