Venezuelou zmítají protivládní protesty, zemřelo při nich šest lidí

V Caracasu i dalších venezuelských městech se znovu střetla policie s demonstranty. Při protestech už zemřelo šest lidí. Protestující, především studenti, žádají rezignaci prezidenta Nicolase Madura. Vyčítají mu rozsáhlou korupci, neustálé zdražování a nedostatek základního zboží v obchodech. Část demonstrantů také obviňuje vládu z likvidace oponentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při demonstracích ve Venezuele zemřelo už nejméně 16 lidí | Foto: Reuters

Venezuelský prezident Nicolas Maduro pohrozil americké televizi CNN, že ji z Venezuely vykáže. CNN prý vysílá o dění v zemi mylné informace a dopouští se protivenezuelské propagandy.

Konkrétně řekl, že už zahájil kroky k tomu, aby úřady odebraly povolení pro vysílání CNN za propagandu proti Venezuele, za to, že chce svět přesvědčit, že Venezuela je ve válce. Demonstranty přitom sám označuje za fašisty a osočil také Spojené státy, že protesty podněcují.

Na druhé straně opoziční vůdce Henrique Capriles do světa vypustil informaci o tom, že proti Madurovi se chystá puč - má ho připravovat druhý muž venezuelského režimu, šéf parlamentu Diosdado Cabello, o kterém se po smrti Huga Cháveze mluvilo jako o jeho nástupci.

Lidé raději zůstavájí doma

Řada Venezuelanů zůstává kvůli napětí v ulicích a obavám z policejních zátahů raději doma. Na mnoha místech jsou zavřené i školy.

V ulicích hlavního města znovu hořely barikády a policejní zátah na protivládní demonstranty - hlavně studenty - zažila i další venezuelská města.

Jedním z mrtvých je bratr poslance vládnoucí socialistické strany. Toho podle svědků zasáhla kulka, když procházel poblíž opoziční demonstrace. Mrtvých je tedy už šest, mezi nimi mladá studentka a královna krásy z města Valencia.

Henrique Capriles svolává na sobotu velkou protivládní manifestaci. Opozice je podle něj ochotná s vládou jednat, odsuzuje ale násilný postup policie proti demonstrantům.

David Koubek, Tea Parkanová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme