Sledovali jsme ONLINE: Zástupci demonstrantů zmocnili vůdce opozice uzavřít dohodu s Janukovyčem

VIDEOPŘENOS Z MAJDANU UVNITŘ ČLÁNKU. ROZHLASOVÍ REPORTÉŘI PŘÍMO V CENTRU DĚNÍ - Majdan souhlasí s kompromisem, cesta k dohodě je prý volná. Vůdci opozice dostali zmocnění od demonstrantů podepsat dohodu s prezidentem Janukovyčem. Ten dopoledne oznámil, že Ukrajina se vrátí k ústavě z roku 2004. Pro Janukovyče to znamená výrazné omezení pravomocí. Přechodná koaliční vláda má podle dohody dovést zemi k předčasným volbám, které by se mohly konat v prosinci. Lidé v ulicích ale zprvu reagovali Jakukovyčovy sliby zdrženlivě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstrantky vítají nejnovější vývoj | Zdroj: Reuters

K dohodě dospěli po několikahodinovém nočním jednání v Kyjevě prezident Janukovyč s lídry opozice a ministry zahraničí Polska, Německa a Francie. Do rozhovorů se zapojil i ruský ombudsman Vladimir Lukin.

Podle zatím známých podrobností se Ukrajina vrátí k ústavě z roku 2004, což by znamenalo přechod zpět k parlamentně-prezidentskému systému a omezení absolutistických kompetencí, které v současnosti prezident má. Účastníci mírových jednání se dohodli také na předčasných prezidentských a parlamentních volbách, pravděpodobně letos v prosinci.

Podpis dohody, původně oznámený na 11. hodinu SEČ, se ale neuskutečnil. Blokovaly ho údajně vážné rozpory v opozičním táboře. Zejména radikálnější část prosincový termín voleb zásadně odmítá a trvá na okamžité demisi prezidenta Janukovyče i potrestání všech lidí odpovědných za masakr na Majdanu. Demonstranti žádají i osvobození vězněné expremiérky Julije Tymošenkové.


Ukrajinu opouštějí turisté, vysoce postavení úředníci a bohatí podnikatelé

Číst článek

Po zatím nejtragičtějším dni od začátku konfliktu prožili Kyjevané klidnější noc, z okolí náměstí Nezávislosti se stáhli policejní těžkooděnci. Znovu začalo jezdit i metro a otevřely se obchody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z centra Kyjeva se do vysílání Radiožurnálu přihlásil zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Nálada mezi demonstranty ale podle zpravodaje ČRo zůstává i po oznámení dohody bojovná, což dokládá incident u budovy parlamentu. Dopoledne tam vtrhla skupina ozbrojenců s automaty a svedla krátkou bitvu s ochrankou sněmovny, na místě byli i ranění.

Chaos panuje i uvnitř budovy. Předseda parlamentu Volodymyr Rybak se pokusil vyhlásit pauzu jednání, aby získal čas, s čímž nesouhlasili opoziční poslanci. Zákonodárci se dokonce poprali. Nicméně předseda sněmovny už podepsal včera přijatý zákon, který fakticky ukončuje režim „protiteroristické operace“.

Při násilných střetech demonstrantů s policií v centru Kyjeva přišlo od úterý o život 80 lidí, mezi nimi 13 policistů. Oznámil to ukrajinský ministr vnitra Vitalij Zacharčenko. Podle tamního ministerstva zdravotnictv mají třídenní srážky na kontě také přes pět stovek raněných.

espreso.tv - přímý přenos z Majdanu

ČRo, mkp, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme