Lvov na západě Ukrajiny podniká kroky k větší autonomii

Ukrajinci ještě při řešení současné krize nemají vyhráno. Prezident Viktor Janukovyč přistoupil na některé požadavky opozice - předčasné prezidentské volby i návrat k ústavě z roku 2004. Opozice ale o návrhu ještě stále jedná a podle jednoho z jejích lídrů Arsenije Jaceňuka se na něm bude muset shodnout Rada Majdanu. Dění v Kyjevě sledují také v západoukrajinském Lvově, který vyhlásil politickou autonomii na Janukovyčově vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice ve Lvově | Foto: Český rozhlas

Starosta Lvova Andrij Sadovij nechtěl výsledky kyjevských jednání komentovat s tím, že zatím slyšel jen řadu vládních prohlášení, opozice ale ještě jedná. Účastníci Euromajdanu se ale podle něj nespokojí jen s prázdnými sliby, jako že by se prezidentské volby posunuly o tři měsíce dopředu. A bez konkrétního výsledku se tedy nerozejdou.

Starosta proto vyzval politiky v Kyjevě, aby si vzpomněli, že přísahali na Bibli a Ústavu, a místo aby chránili ukrajinský lid, tak teď mají na rukou jeho krev. Proto už nemohou dále zemi vést a moc by měli předat regionálním úřadům, které stále mají důvěru občanů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Kyjevě sleduje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda

Ve Lvově už podnikají kroky k větší autonomii. Po domobraně starosta oznámil i vytvoření hlídek pro celý kraj. Ty se budou pohybovat prozatím v neoznačených autech a mohou kontrolovat například řidiče na cestách.

Násilí se ale nevyhýbá ani západoukrajinské metropoli. Přes noc došlo ve vojenském skladu k požáru, při kterém zahynuli dva lidé. Oznámila to místní lidová rada. Mimořádnou událost vyšetřuje policie, která už je ale pod kontrolou samosprávy. Je možné, že příčinou požáru byl výbuch.

ONLINE: Janukovyč slíbil návrat Ukrajiny k ústavě z roku 2004, část opozice trvá na jeho demisi

Číst článek

Z těch dvou lidí byl jeden v uniformě zvláštních policejních jednotek Berkut a druhý v civilu. Podle plukovníka Sergije Zjubaněnka, který velí tomu, co z policie zbylo, je ale ještě příliš brzy na to, aby se dalo s jistotou říct, zda šlo o nehodu, nebo úmyslný čin. Mezi vyšetřovacími verzemi jsou jak možná sabotáž ze strany opozičních aktivistů, tak provokace vládních jednotek.

Ve Lvově rovněž vyhlásili třídenní smutek za místní oběti násilností v Kyjevě. Těch už je podle aktuální bilance 13, ještě včera přitom starosta mluvil o dvou mrtvých. Teď město rodinám pomáhá s převozem těl. První by mohlo dorazit už dnes večer a vystaví ho v kostelu Petra a Pavla v centru města. Tam se bude moci veřejnost přijít poklonit památce zemřelého.

V kostelích se budou pořádat sbírky pro rodiny obětí. Starosta také vyzval ke zrušení zábavních akcí a požádal třeba divadla, aby před každým představením připomněla tragické události posledních dní. Smutek ale Lvované budou zapíjet obtížně, protože starosta rozšířil zákaz prodeje alkoholu už od 18. hodiny.


Zvětšit mapu

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme