Sledovali jsme ONLINE: Ukrajinský parlament odhlasoval osvobození expremiérky Tymošenkové

VIDEOPŘENOS Z MAJDANU UVNITŘ ČLÁNKU. ROZHLASOVÍ REPORTÉŘI PŘÍMO V CENTRU DĚNÍ - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč uzavřel s opozicí dohodu o vyřešení politické krize. Dokument počítá s předčasnými prezidentskými volbami a dočasnou vládou národní jednoty. Země by se také měla vrátit k ústavě z roku 2004, která omezuje pravomoci prezidenta. Obojí už parlament ve zvláštním zákonu schválil. Schválil také propuštění bývalé premiérky Julije Tymošenkové z vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí na Majdanu rozsvítily mobily k uctění památky obětí násilných střetů | Zdroj: Reuters

Ve své funkci končí ministr vnitra Vitalij Zacharčenko. Ukrajiští zákonodárci kvůli poslední vlně násilí odhlasovali jeho odvolání. Zároveň schválili propuštění bývalé premiérky Julie Tymošenkové. Část aktivistů dál zůstává v centru Kyjeva.

Šéf nejradikálnější parlamentní strany Svoboda Oleg Ťagnibok oznámil, že s dohodou souhlasí i Rada Majdanu, tedy zástupci demonstrantů, kteří už tři měsíce zůstávají na náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva.


Rozpaky panují ohledně data prezidentských voleb. Pokud by se měly konat až v prosinci, jak vyplývá z některých informací, není vyloučené, že protesty budou pokračovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnešní dění v Kyjevě shrnul přímo na místě zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Když trojice opozičních lídrů Vitalij Kličko, Arsenij Jaceňuk a Oleg Ťagnibok opouštěli po uzavření dohody budovu kyjevské radnice, lidé je vítali potleskem a zpěvem vlasteneckých písní.

K podpisu dohody přispěla návštěva ministrů zahraničí Německa a Polska. Ti přesvědčili zástupce kyjevských demonstrantů, aby přistoupili ke kompromisu.

Úpadek ukrajinské ekonomiky se zrychluje. Podle ekonomů hrozí zemi krach

Číst článek

V Kyjevě je momentálně klid, nikde se nestřílí. Situace se poněkud zdramatizovala jen u budovy parlamentu, odkud ve velkém spěchu odjeli zástupci silových ministerstev a také několik autobusů s policisty.

espreso.tv - přímý přenos z Majdanu

Po podpisu dohody si opoziční vůdce Kličko podal ruku s prezidentem Janukovyčem | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Slovensko nabídne Ukrajině zdravotnickou pomoc. Pomůže i Česko

Číst článek

Milan Kopp, ČRo, Kristýna Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme