'Děkujeme, Češi' nebo 'Hanba Putinovi' znělo v Praze při demonstraci Ukrajinců

Před ukrajinskou ambasádou se večer znovu sešli Ukrajinci žijící v Česku. Asi dvě stovky lidí tak přišli podpořit své krajany na Ukrajině a uctít památku obětí v Kyjevě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace za Ukrajinu v Praze na Václavském náměstí | Foto: Filip Jandourek

Lidé v tichosti přicházeli zapálit svíčku před vchod ukrajinské ambasády. Na mřížích jsou uvázané černé stužky a pod nimi leží fotky zabitých demonstrantů z Kyjeva. Na tvářích příchozích bylo znát, že události z posledních dnů je hluboce zasáhly a někteří jen stěží popisovali, co právě prožívají.

„Veřejnost se musí probudit, aby nás svět víc slyšel. Protože je to neskutečné...,“ řekla s dojetím v hlase jedna z účastnic setkání.

Po dohodě vyjednané evropskými diplomaty nastal v Kyjevě klid zbraní. Napětí ale trvá

Číst článek

Zemřelé demonstranty v Kyjevě si připomínají minutou ticha a společně pak zpívají ukrajinskou národní hymnu. Někteří v rukou drží vlajky, jiní zas fotografie mrtvých demonstrantů.

Protest českých Ukrajinců se konal krátce poté, kdy ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podepsal dohodu s opozicí. Lidé byli proto mírně optimističtí a věřili, že se situace zlepší.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Ukrajinci žijícími v Praze, kteří se sešli na podporu krajanů ve vlasti, natáčela Zuzana Petráňová

„Určitě se musí něco změnit. Musíme si zvolit novou vládu. Budeme stát do posledního, aby se situace na Ukrajině zlepšila,“ říkají shromáždění Ukrajinci.

Asi po hodině lidé se lidé v průvodu vydali k nedaleké ruské ambasádě. A cestou skandovali bojovná hesla - „Ukrajina není Rusko“ nebo „Děkujeme, Češi“.

Po více než dvou hodinách už byla nálada mezi protestujícími uvolněnější a někteří si společně s chutí zazpívali.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme