Papež František poprvé jmenoval nové kardinály. Přihlížel i jeho předchůdce

Papež František dnes poprvé v roli hlavy římskokatolické církve jmenoval nové kardinály. Je jich 19 a pocházejí z Evropy, Afriky, Ameriky a Asie. 16 jich je mladších 80 let, což znamená, že doplní sbor kardinálů-volitelů oprávněných vybírat nového Svatého otce. Ceremonie se ve Svatopetrském chrámu zúčastnil i emeritní papež Benedikt XVI., který se na veřejnosti objevil poprvé od chvíle, kdy loni koncem února rezignoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František se zdraví se svým předchůdcem Benediktem při ceremoniálu jmenování nových kardinálů ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu. 22. 2. 2014 | Foto: Reuters

Purpur nově oblékne šest hodnostářů z Evropy, zbytek reprezentuje ostatní kontinenty. Nové kardinály mají ode dneška například Nikaragua, Korea, Burkina Faso, Haiti nebo Filipíny.

Celkem pocházejí z 12 zemí. Kardinálem se stal i Františkem jmenovaný vatikánský státní tajemník Pietro Parolin.

Tři z nových kardinálů jsou starší než 80 let. Mezi nimi i známá postava - 98letý Loris Francesco Capovilla, osobní sekretář někdejšího papeže Jana XXIII.

Sbor kardinálů-volitelů má po dnešku 122 volitelů, tedy hodnostářů mladších 80 let, a poprvé je mezi nimi celá polovina duchovních, kteří nepocházejí z Evropy. Celkově je nyní kardinálů 218.

Velké pozdvižení mezi přihlížejícími dnes způsobila přítomnost předchozího papeže Benedikta XVI., který se v chrámu usadil do předních lavic mezi ostatní kardinály.

Šestaosmdesátiletý emeritní papež žije od své loňské rezignace v ústraní, a ačkoli se několikrát setkal s Františkem, na veřejnosti se za poslední rok neobjevil.

ČTK, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme