Užívání drog někdy narkomanům nevědomky usnadňují vlastní rodiče

Sedmdesát rodičů a rodinných příslušníků požádalo v loňském roce o konzultaci v kroměřížském kontaktním centru pro drogově závislé. Je to o plnou třetinu více než v roce předchozím. Většinou přicházeli s obavami, že někdo z jejich rodiny užívá drogy, a nevěděli, jak se zachovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Častým jevem u narkomanů bývá toulání. Přijdou domů třeba po týdnu a rodiče je opečovávají. A to je zásadní chyba, varuje vedoucí kroměřížského kontaktního centra pro drogově závislé Radovan Klabal.

„Nejčastější nevhodná reakce těch rodičů je taková, že když to dítě po nějakých pěti, sedmi, osmi dnech přijde domů, tak ho tak opečovávají, že v okamžiku, kdy se ten člověk dá fyzicky do pořádku, zase odchází a fetuje si vesele dál,“ popisuje.

Tendence chovat se ke třicetiletému synovi či dceři jako k dítěti je u rodičů narkomanů častým jevem. Jaký je tedy správný přístup?

Přehrát

00:00 / 00:00

Rady, jak se chovat k dítěti-narkomanovi, shrnul reportér Pavel Sedláček

„Rozhodně chovat se k tomu dítěti přiměřeně k jeho věku a chtít, aby si plnilo svoje povinnosti. To znamená, že pokud ten člověk má možnost chodit do práce, ať do ní chodí, ať není odkázaný na péči rodičů,“ vysvětluje Klabal.

Feťáka přece poznám na první pohled, myslí si většina rodičů, kteří často odmítají u svého dítěte připustit, jde o vážný problém.

„Veřejnost si myslí, že uživatel drog je takový ten uživatel pervitinu, takový ten viditelný, do kterého by to každý řekl, že se jedná o uživatele drog. V praxi je to trošku jiné. Já se často setkávám s tím, že na poradenství chodí rodiče, kteří žijí se svými dospělými dětmi a vůbec netuší, že žijí s uživatelem pervitinu třeba i dva, tři, pět let,“ tvrdí Klabal.

Tajit pravdu se nevyplácí

Když rodiče zjistí, že jejich dcera nebo syn berou drogy, jejich prvotní reakcí často je – musíme to utajit. Stydí se za sebe, za své dítě. Není to ale správný přístup.

„Tají to dokonce i před svými rodiči, před prarodiči toho uživatele. Ti uživatelé toho dokážou velmi dobře zneužívat. Pokud nedostanou peníze od svých rodičů, požádají o ně své prarodiče,“ upozorňuje Klabal a dodává:

„Takže moje rada je, pokud se v rodině objeví problém s uživatelem drog, nesnažte se to tajit. Oni se to stejně jednou i ti prarodiče dozví, spíš je třeba přistupovat k tomu problému stejně.“

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme