Na náměstí Nezávislosti dorazila Julija Tymošenková, desetitisíce lidí ji přivítaly potleskem

Do Kyjeva se triumfálně vrátila z vězení bývalá premiérka Julija Tymošenková. Slíbila, že politici už Ukrajince nikdy nezradí a nebudou střílet do vlastního národa. Vyzvala také k pokračování protestů. Tymošenková míří zpět do nejvyšších politických pater. Prohlásila, že chce kandidovat v předčasných volbách na prezidentku Ukrajiny. Lidé by měli rozhodnout 25. května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Tymošenková promluvila k lidem na náměstí Nezávislosti | Zdroj: Reuters

Kyjevský Majdan ovacemi uvítal Juliji Tymošenkovou. Parlament v sobotu nařídil její okamžité propuštění z vězení. Tymošenková se do centra ukrajinské metropole vypravila po svém propuštění z Charkovské vězeňské nemocnice.

Bývalá ukrajinská premiérka nejprve uctila památku obětí krvavých událostí. Poté z kolečkového křesla pozdravila desetitisíce lidí na náměstí Nezávislosti. Slíbila také, že začne okamžitě pracovat a zapojí se do politického života.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proslov Julije Tymošenkové na náměstí Nezávislosti sledoval Martin Dorazín

„Tohle už je jiná Ukrajina, Ukrajina svobodných lidí,“ prohlásila Tymošenková a dodala:

„Vy jste zárukou, vy jste tou silou, která nedá nikomu, aby Ukrajinu vrátil zpátky. Musíte dbát na odkaz lidí, kteří se nebáli s dřevěnými štíty a palicemi jít na barikády.“

Představitelé Ukrajiny opouštějí zemi, prezidenta zastavili úředníci na letišti

Číst článek

Její projev skončil zřejmě kvůli provokatérům, kteří se objevili v davu pod pódiem. Proti nim zakročila ochranka Majdanu.

Propuštění Tymošenkové ocenili v zahraničí

Po rozhodnutí ukrajinských poslanců propustit Tymošenkovou z vězení se za ní do Charkova vypravila její dcera Jevhenija a delegace členů Evropského parlamentu, která měla v Kyjevě pomáhat řešit vnitropolitickou krizi.

Cestu k osvobození Tymošenkové otevřela páteční kompromisní dohoda opozičních vůdců s prezidentem Viktorem Janukovyčem, zprostředkovaná ministry zahraničí Německa a Polska.

Lidé čekali se svíčkou na příjezd Julije Tymošenkové na náměstí Nezávislosti | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

„Bylo takové proroctví, že Ukrajinu osvobodí a pozvedne žena s copem. Ona je silnější než jakýkoli muž. Máme ji velmi rádi, dlouho jsme na ni čekali a věřili, že ji pustí,“ řekla jedna z žen na náměstí Nezávislosti.

Propuštění Tymošenkové na svobodu uvítali předseda Evropské komise José Manuel Barroso, šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová i britský ministr zahraničí William Hague. Vzkázal, že Velká Británie je společně s EU připravena podporovat novou ukrajinskou vládu, jakmile bude sestavena.

Rusko odkládá finanční pomoc Ukrajině, MMF je připraven peníze poskytnout

Číst článek

Tymošenkovou poslal soud na sedm let do vězení v říjnu 2011 za údajné překročení pravomocí při podpisu smlouvy o dovozu ruského zemního plynu v roce 2009. Trest Tymošenková nastoupila v prosinci 2011 v charkovské Kačanivské věznici.

Od května 2012 byla vůdkyně ukrajinské opozice hospitalizována v charkovské železniční nemocnici kvůli onemocnění páteře. Dlouho se bezvýsledně snažila o převoz na odbornou neurologickou kliniku v Berlíně.

Martin Dorazín, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme