Čokoládu posypanou zlatem nebo fialkami i další speciality nabízí festival v Plzni

Desítky druhů čokolády, čokoládových cukrovinek a specialit nabízí Festival čokolády v Plzni. V nabídce jsou pralinky, čokoládové špízy, vafle, palačinky, ale také čokoládové likéry nebo pivo. Velmi netradiční je pak čokoláda posypaná zlatem nebo fialkami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čokoláda | Foto: licence GNU Free Documentation License, Fir0002

Součástí festivalu je i výstava bezmála šesti stovek obalů čokolád z celého světa a také kulinářská show, kdy šéfkuchaři předvádí nápadité recepty s čokoládou, jako například plzeňský šéfkuchař Jiří Prokeš.

„Předváděli jsme třeba hovězí steak s čokoládovou omáčkou, k tomu byly restované gnocchi. Pak děláme čokoládovou pěnu s mátou a koňakem nebo klasické chilli con carne,“ vyjmenovává šéfkuchař.

Čokoláda do kuchyně patří především ve světě. „Je to vyzkoušené. Postavená je na tom mexická či španělská kuchyně. Jen u nás máme klasickou svíčkovou a neumíme si to až tolik představit,“

Kde se vzala čokoláda?
První čokoládu vyráběli původní obyvatelé střední Ameriky dávno před příchodem Evropanů. Mayové a Aztékové vyráběli kakaové placky nebo připravovali kakaové nápoje. Kakaové boby přivezl v 16. století do Evropy poprvé Fernando Cortéz, který se s čokoládou setkal na dvoře aztéckého krále. Nejprve se používala jako nápoj, později se začala vyrábět čokoláda dnešního typu.

Klasická mléčná čokoláda na festivalu příliš neletí, lidé mají zájem o speciality.

„ Myslím, že největší zájem je o hořké pravé čokolády. Dále o čokolády bez cukru nebo naopak slaná. Jako vždycky trvá prodejní rekordy čokoláda s chilli,“ říká jeden z prodávajících Karel Dach.

Festival čokolády můžete v nákupním centru v Plzni Černicích navštívit ještě dnes od 10ti do 18ti hodin.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme