Směrem na východ Ukrajiny revoluční nadšení opadá, v Charkově se bojovalo o Lenina

Zatímco na západě a v centrální části Ukrajiny se situace po včerejším sesazení prezidenta uklidnila, na východě tomu tak není. Například v Charkově se proevropští demonstranti, kteří vyšli do ulic, v noci střetli s prorusky orientovanými protivníky. Symbolicky se bojovalo i o sochu Lenina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina, Kyjev. Trosky vozu nedaleko budovy ukrajinského parlamentu | Foto: Reuters

Včera večer vyšlo v Charkově do ulic několik tisíc proevropských demonstrantů, kteří mimo jiné popsali sochu Lenina hanlivými nápisy.

„On je to typický úkaz na demonstracích po celé zemi, protože tyto sochy jsou brány jako symbol ruské nadvlády, takže je lidé i strhávají,“ přiblížil z Ukrajiny zpravodaj ČRo Ondřej Bouda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Kyjevě přiblížil zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Demonstrace zprvu probíhala poměrně v klidu, policii se totiž dařilo oddělit demonstranty od takzvaných „titušků“, prorusky orientovaných „bitkařů“. Ti však v noci stejně zaútočili a podařilo se jim sochu „dobýt“, zabalili ji do ruské vlajky a začali ji hlídat.

Situace ve městě i v celé oblasti je nepřehledná. Gubernátor oblasti i starosta Charkova utekli do Ruska a jejich zástupci rezignovali na funkce. Stejným směrem míří i další prominenti Janukovyčova režimu.

Ukrajinský parlament pověřil prezidentskými pravomocemi svého nového předsedu

Číst článek

„Dnes jsem po cestě potkal nezvykle velké množství luxusních aut s kmotrovskými espézetkami, mířící do Charkova, tedy k ruské hranici,“ přiblížil z cesty na východ Ukrajiny zpravodaj Ondřej Bouda.

I když se situace v Ukrajině zklidnila, lidé jsou stále připraveni k protestům. „Tady na Majdanu se nikdo k odchodu nepřipravuje, stany stojí na svých místech, aktivisté hlídají barikády,“ popsal z Kyjeva zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

O své postřehy z cesty na východ Ukrajiny se podělil zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Bouda

K setrvání ostatně včera demonstranty v Kyjevě vyzvala i bývalá premiérka Julija Tymošenková, která do metropole zamířila hned po svém propuštění z charkovského vězení.

Majdan měl dvě hlavní podmínky k ukončení protestů – sesazení prezidenta už se stalo, teď demonstranti čekají na lustrace všech silových struktur a potrestání viníků brutálních a krvavých zásahů proti demonstrantům.

Stoupenci změn jsou vidět i mimo metropoli. Upozorňují na ně třeba barikády na silnicích.

„Je to přibližně dvoumetrová barikáda z pneumatik, lidé neváhají stavět je i na dálnicích a ponechají průjezd jen jedním pruhem, což tedy značně komplikuje dopravu. Většinou jsou obsazené jen přes noc, ale některé i přes den,“ přiblížil Ondřej Bouda.

Rusko odkládá finanční pomoc Ukrajině, MMF je připraven peníze poskytnout

Číst článek

Obvykle u barikády hlídá asi 20 lidí. Zázemí mají buď v provizorních staveních nebo v dodávkách.

„S ostrahou často pomáhá i nějaký ten policista v uniformě, spíš ale radí dobrovolníkům, jak se mají chovat, jak postupovat, než že by celé operaci velel. Ale dodávají tomu improvizovanému výjevu jakousi oficiální důstojnost,“ uvedl Bouda.

Podle něj však kontroly nejsou nijak přísné. „Já kdybych třeba nezastavil sám, tak jsem projel zatím vždy bez kontroly,“ dodal Bouda.

Směrem na východ však barikády ubývají. „Zatím jsem se nesetkal s někým vyloženě proruským, ale je pravda, že tady na východě mají lidé mnohem větší strach z toho, co bude, někteří nevědí, co si mají myslet o událostech v Kyjevě a s přibývající vzdáleností od Kyjeva opadá to revoluční nadšení,“ poznamenal Bouda.

Martin Dorazín, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme