Ne každá medaile má stejnou cenu. Nejštědřejší je Bělorusko, Norové neodměňují

Domácí Rusko slaví! Na zimních olympijských hrách v Soči vyhrálo medailové pořadí národů. A tratit na tom nebudou ani sportovci pořadatelské země, kteří si přijdou na zajímavé finanční prémie. Pokud jde o bonusy a odměny od národních olympijských výborů, vůbec nejlépe je na tom ale závodnice z Běloruska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Darja Domračevová behěm střelby v leže

Darja Domračevová behěm střelby v leže | Zdroj: ČTK

Ano, běloruská biatlonistka Darja Domračevová. Na tratích v Krasné Poljaně byla jasnou královnou, získala tři zlaté olympijské medaile a za každou dostane v přepočtu tři miliony korun.

Ale ne všechny národní olympijské výbory jsou tak štědré. Například sportovci ze Spojeného království, Chorvatska, Švédska nebo Norska žádnou finanční odměnu za cenné kovy nemají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké jsou odměny sportovců za medaile na OH v Soči?

„Jsme opravdová sociálně-demokratická země, takže vyhráváme pouze pro čest. Všechny peníze, které se tím získají, jdou na naše soustředění a další podobné věci. Takže žádné bonusy za vítězství skutečně nedostáváme,“ potvrzuje legendární norský biatlonista Ole Einar Björndalen. Z Ruska se vrátí se dvěma zlatými a celkem olympijských medailí získal už třináct.

„Tak jasně, že bych byl radši, kdybych nějakou odměnu dostal. Tohle ale přece není důvod, proč začínáte s biatlonem. Já jsem šťastný, protože mám sponzory a v pohodě se uživím. Ale pro jiné sporty, které sponzory těžko shánějí, není tenhle systém dobrý. Když vyhrajete olympiádu, měli byste od své země nějaký bonus dostat.“

Olympijský vítěz biatlonového sprintu Ole Einar Björndalen | Foto: ČTK/AP

Čeští medailisté si zoufat nemusejí. Kraluje jim rychlobruslařka Martina Sáblíková, které za zlato a stříbro přibude na účtu dva a čtvrt milionu korun. Přes tuto hranici se ale přenese i dvakrát stříbrný a jednou bronzový biatlonista Ondřej Moravec.

Od Českého olympijského výboru sice dostane „jen" milion 575 tisíc, ale další peníze získá od Českého svazu biatlonu, říká jeho prezident Václav Fiřtík.

„Oceňujeme sportovce do osmého místa, tam jde o 100 tisíc. Kdyby byl někdo zlatý, dostal by 400 tisíc. Za třetí i čtvrté místo je 250 tisíc a stříbrný si přijde na 300 tisíc. Jak je to ve štafetách, přesně nevím.“

Biatlonista Ondřej Moravec získal stříbrnou medaili ve stíhacím závodě | Foto: ČTK

A co budou s penězi dělat? Třeba Jaroslav Soukup plánoval koupit dceři skluzavku a Ondřej Moravec investuje do bydlení: „95 % z toho, co dostanu, padne na dům.“

Kolik takových domů by asi Ole Einar Bjoerndalen mohl mít, narodit se v Bělorusku.

Jakub Kanta, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme