Ministerstvo chce posílit práva dětí mladších 15 let, které vyslýchá policie

Pokud se děti mladší 15 let dostanou do problémů a vyslýchá je policie, nemají podobná práva jako dospělí. Upozorňují na to neziskové organizace a také Výbor OSN. Během celého vyšetřování by měl děti zastupovat advokát. Dosavadní praxe je ale jiná. Na policejních služebnách sedí osamocené děti a právník nemůže ani nahlížet do spisu. Ministerstvo spravedlnosti proto plánuje změnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie zadržela při protestech v Českých Budějovicích na 30 lidí, dvě akce pořadatelé sami zrušili | Foto: Filip Jandourek

O tom, že syn má ve škole problémy, se jeho rodiče dozvěděli pozdě. Se spolužáky měl prý jako jedenáctiletý chlapec šikanovat svého spolužáka.

„Z mého pohledu otce případ začal v září roku 2012, kdy nás škola informovala, že už dva roky probíhá šikana a že náš syn je agresorem.“ Otec si nepřál sdělit jméno ani další podrobnosti případu, protože soud stále pokračuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Benešová

Proto ani nechtěl zveřejnit místo a jméno základní školy. Chování svého syna neschvaluje, ale na druhé straně se mu nelíbí, jak vypadalo celé vyšetřování.

„Tím, že se to dostalo k policii, tak jsem neměl možnost se informace dozvídat, neboť to v rámci justičního procesu, který je nastaven pro děti do 15 let, podléhalo utajení. Ani náš advokát nesměl do spisu nahlédnout.“

Navíc samotný výslech byl prý pro děti traumatizující. Rodiče u něj nesměli být a čekali před dveřmi policejní služebny. Podle otce selhala částečně i škola, když rodiče včas neinformovala a neřešila to s nimi.

Podle Ligy lidských práv není takových případů v Česku málo. Právnička neziskové organizace Anna Hofschneiderová připomíná, že děti nemají stejná práva jako mladiství starší patnácti let. Řízení s dětmi není trestní, ale občanskoprávní s opatrovníkem.

„Nemají obhájce, je jim často odepíráno nahlédnout do spisu, není jim zasíláno vyrozumění policie, že už to skončilo, takže se vůbec nemohou bránit," popisuje Hofschneiderová.

Pokud policie děti vyslýchá a hrozí jim například ochranná výchova nebo i léčení v ústavu, měly by mít podle organizace vždy u sebe právního zástupce. Ministryně spravedlnosti Helena Válková z Hnutí ANO proto plánuje, že se posílí práva malých dětí a pravomoc jejich advokátů.

„Zvolením nějakého jiného termínu, který by více vyjadřoval, že jde o takového kvaziobhájce dítěte, bychom mohli docílit lepšího výsledku.“

Zákon snížil kriminalitu mládeže

Situaci v České republice kritizoval také Výbor OSN pro lidská práva. Liga lidských práv už podala na konci ledna ústavní stížnost.

Podle některých pracovníků probační a mediační služby a soudců ale systém nefunguje úplně špatně. I v dnešní době už prý mají nezletilí nárok na advokáta. Díky zákonu o soudnictví ve věcech mládeže se snížila kriminalita malých dětí.

„Kriminalita mladistvých u nás za poslední roky klesla. Dá se říct, že klesla celkově,“ potvrdila předsedkyně senátu Nejvyššího soudu Milada Šámalová.

Zákon o soudnictví ve věcech mládeže funguje více než deset let.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme