Demonstrace proti Janukovyčovi se rozšířily i na východ Ukrajiny

Demonstrace proti odvolanému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi už se rozšířily i do jeho bašty. V Charkově na východě země lidé odmítají pokusy Strany regionů zpochybnit dění v Kyjevě a s pomocí Ruska dosáhnout nezávislosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část demonstrantů na Majdanu požaduje okamžité odstoupení prezidenta Janukovyče | Zdroj: Reuters

Zpěvem národní hymny chtějí demonstranti na charkovském náměstí Svobody místním politikům připomenout, v jaké zemi to vlastně žijí. Podle nich se totiž zdá, že někteří to zapomněli.

„Ukrajinci pod ruskou nadvládou vždy jen trpěli. Chovali se k nám jako ke psům,“ rozčiluje se asi 50 letý Olexandr.

Na demonstraci přišel, když se dočetl, že Strana regionů se snaží s pomocí Ruska vyhlásit nezávislost jihovýchodní Ukrajiny. Země by se tak podle něj prakticky stala součástí Ruska, i když na papíře by byla nezávislá. A to nechce připustit.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Charkově natáčel reportér Ondřej Bouda

Téměř k nepříčetnosti ho pak vytočila mládež, která zahalila sochu Lenina do ruské vlajky, aby skryla hanlivé nápisy.

„Mladí si nemohou pamatovat, co všechno se tady dělo za komunismu. Kolik lidí skončilo v lágrech jenom proto, že mluvili ukrajinsky. Sami nic nezažili, ničeho nedosáhli a teď nás svojí hloupostí chtějí stáhnout do minulosti,“ zlobí se Olexandr.

„Nesmíme připustit návrat komunismu,“ přizvukuje mu důchodce, který také přišel podpořit proevropskou demonstraci. Prý tomu teď v Rusku říkají jinak, ale prakticky je to tam stále stejné. A stále stejně se podle něj jen snaží zotročit všechny okolo.

A Olexandr ještě dodá, že v Kyjevě umírali lidé za celou Ukrajinu a tak se teď nesmí rozdělit.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme