Ukrajinská policie vydala zatykač na svrženého prezidenta Janukovyče

Odvolaného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče stíhá policie. Informoval o tom nový ministr vnitra Arsen Avakov. Janukovyč a několik dalších vysoce postavených představitelů svrženého režimu čelí podezření z hromadných vražd civilistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na snímku z 19. února | Zdroj: ČTK

"Dnes ráno začalo vyšetřování hromadných vražd. Po Janukovyčovi a řadě dalších činitelů bylo vyhlášeno pátrání," uvedl na facebooku Arsen Avakov, který nyní stojí v čele ukrajinského ministerstva vnitra.

Kde se ale svržený prezident nachází, není jisté. Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Kyjevě zatím o jeho pobytu přicházejí naprosto rozporuplné zprávy:

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném dalším osudu Viktora Janukovyče mluvil komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák

„Slyšeli jsme nejprve, že se pokusil odletět do Ruska, ale pohraničníci tento pokus zmařili. To je potvrzeno. Potom zmizel v černém džípu v doprovodu ozbrojenců neznámo kam; měl odjet na chatu k poslanci za svou – dnes už bývalou - Stranu regionů poblíž Doněcku.“

„V noci se potom objevily zprávy, že se přesunul na Krym, kam se okamžitě letecky vypravil ministr vnitra v doprovodu zmocněnce pro tajné služby. Z jejich cesty ale na veřejnost zatím nic neproniklo,“ říká zpravodaj.

Poslanec za stranu Vlast Briginěv se pak domnívá, že se sesazená hlava státu ukrývá v některém z klášterů pod ochranou ruské pravoslavné církve.

Ukrajina žádá o zahraniční finanční pomoc. Státní kasa je prázdná

Číst článek

Podle komentátora Českého rozhlasu Libora Dvořáka je právě Krym pro Janukovyče přirozeným zázemím:

„Podle mého názoru Rusům nic jiného nezbude, než se svého chráněnce ujmout. Ony všechny ty zprávy, které přicházejí, vzápětí někdo dementuje, ale když se to vezme čistě logicky, tak Krym zní velmi pravděpodobně. Krym je v podstatě ruský, víme, že ukrajinský je teprve 60 let.“

„Je to pro něj přirozené zázemí. Tady by se zřejmě mohlo najít i letadlo, kterým by odletěl, ale pak je další možnost, a to je mořská cesta. Protože ta znamená, že nemusí překračovat hranici,“ poznamenal Dvořák.

Nově zvolený ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov na snímku z 22. února mluví k demonstrantům v Kyjevě | Foto: Reuters

Strana regionů mezitím exprezidenta vyloučila ze svých řad. V archivu generální prokuratury se našly dokumenty, ve kterých bývalý generální prokurátor Viktor Pšonka žádá prezidenta, aby na Ukrajině vyhlásil výjimečný stav.

Ekonomiku Ukrajiny sužuje zadlužení a zastaralá struktura

Číst článek

Martin Dorazín, ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme