Bývalí pražští úředníci dostali v kauze Opencard podmíněný trest od 1 do 3 let

Městský soud v Praze dnes uložil pětici bývalých úředníků pražského magistrátu podmíněné tresty od jednoho roku do tří let za zvýhodnění firmy Haguess v projektu Opencard. Podle nepravomocného rozsudku úředníci uzavřeli nevýhodné smlouvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud, kauza open card, Ivan Seyček (vlevo) | Foto: Filip Jandourek

Bývalí úředníci byli v době, kdy Prahu řídil primátor Pavel Bém (ODS), odpovědní za řádný průběh veřejné zakázky. Podle soudu zvýhodnili v roce 2006 ve výběrovém řízení v projektu Opencard firmu Haguess. A to přesto, že nesplnila podmínky zadávací dokumentace.

Jednalo se konkrétně o cenovou strukturu, kdy nabídka v maximální výši 90 milionů korun měla z 27 procent pokrýt dodávky a ze 73 procent služby. S vědomím, že firma Haguess toto kritérium nesplnila, úředníci přesto nabídku doporučili městu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění u městského soudu v Praze sledovala reportérka Magdalena Medková.

Podle státní zástupkyně se dopustili porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Uzavřením nevýhodné smlouvy s firmou Haguess městu způsobili škodu 67 milionů korun.

Podle soudce nesl největší zodpovědnost bývalý šéf odboru informatiky Ivan Seyček, byl údajně odpovědný za podmínky výběrového řízení a za schválení nadlimitní nabídky. Senát mu za to udělil podmíněný trest odnětí svobody na tři roky se zkušební dobou na 5 let. Seyček musí také zaplatit škodu dva miliony korun.

Druhý nejvyšší trest dostal bývalý předseda komise Jiří Chytil. Soudce mu udělil dvouletý podmíněný trest se zkušební dobou tří let. Praze musí zaplatit 300 tisíc korun.

Zbylí obvinění Miroslav Čadský, Zdeněk Jánský a Ladislav Kendík dostali rok podmíněně bez finančního trestu. Všichni obžalovaní vinu odmítají a podle prvních reakcí jejich obhájců se dá předpokládat, že se odvolají.

Prahu čeká klíčové rozhodnutí o dalším osudu Opencard

Podle pražské ČSSD soud s bývalými úředníky stejně jako trestní stíhání primátora Tomáše Hudečka z TOP 09 a radních vrhá špatné světlo na celý projekt karty Pražana. Ve čtvrtek (27.2.) bude jeho další osud řešit zastupitelstvo. Musí se vyjednat prodloužení v dubnu končící smlouvy. Pokud se to nepodaří, projekt skončí.

TOP 09 chce pro správu Opencard založit akciovou společnost. „V tuto chvíli připravujeme mimo jiné akciovou společnost, do které se Opencard celá vloží. Věřím tomu, že po nějaké době budování této společnosti bude dokonce celá společnost připravena k prodeji, aby Opencard fungovala podobně jako v jiných městech, kde města do ní nevložila ani korunu a přitom takováto dopravní aplikace funguje,“ řekl primátor Hudeček z TOP 09.

Sociální demokraté tento krok pravděpodobně podpoří. „Především, že by město získalo definitivní kontrolu nad celým projektem, byl by řízen z jednoho místa a zároveň by mohly pracovat pro kartu Pražana odborníci, kteří by byli zaměstnáni u této akciové společnosti,“ říká Miroslav Poche, předseda klubu pražských zastupitelů za ČSSD.

„A vzhledem k tomu, že by byla stoprocetně vlastněna hlavním městem Prahou, byla by nad ní jasná kontrola,“ dodává.

Město za Opencard doposud zaplatilo asi 1,2 miliardy korun. Náklady na provoz kartového centra ročně stojí více než 60 milionů.

Kauza opencard | Foto: Český rozhlas

ČTK, Lenka Jansová, Magdaléna Medková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme