Středočeští zastupitelé jednomyslně odmítli průzkumy a těžbu zlata na území kraje

Středočeští zastupitelé nechtějí na území kraje průzkum ani těžbu zlata. Jednomyslně se na tom shodli na dnešním jednání. Ekonomický přínos případné těžby je podle nich zanedbatelný a riziko ničení přírody příliš velké.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatá ruda z Rumunska - v této lokalitě se zlato těžilo už v antice | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

„My vidíme ta rizika z těžby zlata poměrně vysoká, porovnáme-li je s potenciálním výnosem ze samotné těžby, nezdá se nám to ekonomicky efektivní,“ vysvětluje zastupitel a šéf středočeské ODS Jan Skopeček, proč průzkum odmítá i opozice.

„Tudíž my rozhodně nebudeme podporovat těžbu zlata a připojíme se k jakémukoli návrhu, který této aktivitě zamezí,“ dodává.

Hejtman kraje Josef Řihák z ČSSD podotýká, že zastupitelé nesouhlasí ani s průzkumem.

„Když povolíte průzkum, těžaři potom budou chtít i těžbu. A když nepovolíte těžbu, budou chtít ty peníze, které už do toho investovali. Mohou přijít různé arbitráže s Českou republikou. Takže my jsme i proti tomu průzkumu,“ objasňuje.

Ministerstvo životního prostředí v současné době posuzuje tři žádosti o povolení průzkumu zlatých ložisek. Zdá se, že všechny zamítne. A to proto, že technologie průzkumu je na úrovni samotné těžby. I při průzkumech je zásah do krajiny nevratný.

Nová vláda se navíc v koaliční smlouvě i programovém prohlášení zavázala těžbě zamezit.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme