Soud potvrdil vězení příslušníkům StB za zbití disidenta Placáka

Dva ze tří bývalých příslušníků StB, kteří před pětadvaceti lety unesli a zbili disidenta Petra Placáka, mají jít do vězení. Městský soud v Praze potvrdil jejich nepodmíněné tresty. Jejich čin označil za zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci veřejného činitele. Petra Placáka unesli v červnu 1989 z demonstrace v pražské Stromovce, odvezli do Křivoklátských lesů, kde ho surově zbili, a ujeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Placák se u soudu dočkal spravedlnosti. 24. 2. 2014 | Zdroj: ČTK

Antoním Prchal dostal jeden a půl roku, Ladislav Irovský jeden rok. Petr Vrbický, který jim dělal řidiče, odešel s podmínkou. Poslední ze čtyř útočníků už zemřel.

Petr Placák je s rozsudkem spokojený, i když padl až po pětadvaceti letech. „Na spravedlnost není nikdy pozdě. V Německu soudí nacistické válečné zločince i 65 let po válce,“ říká.

„Když člověk s něčím začne, podle mě to má dokončit. Takže jsem to v klidu neustále těch 25 let přiživoval a nevnímal jsem to jako něco, co by mě nějak vzrušovalo. Teď jsem samozřejmě rád, že to dopadlo," komentuje fakt, že se případ u soudů vlekl tolik let. Doufá také, že podobných rozsudků padne za zločiny komunismu víc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historik a publicista Petr Placák byl hostem publicistického vysílání Radiožurnálu

„Je to satisfakce. Ale ani ne tak osobní, ale satisfakce všech mých přátel a našich předchůdců, kteří za komunismu zažívali podobné příhody, jako jsem zažil já, včetně lidí v 50. letech, kteří to měli samozřejmě několikanásobně horší než my. A doufám, že to není poslední rozsudek nad zločinci té doby,“ tvrdí.

„Konkrétně třeba můj kamarád z té doby David Kabzan zažil podobnou příhodu, u výslechu ho mlátili a ten případ se teď znovu otevřel a doufám, že to také bude dotaženo až k soudu,“ dodává Placák.

V kauze Petra Placáka rozsudek padl už v květnu 2012. Jeho únosci dostali až na jednoho nepodmíněné tresty. Odvolací senát ale rozhodl, že případ je promlčený. To odmítl Nejvyšší soud, a tak se případ dnes znovu projednával.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byla náměstkyně ředitele Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Eva Michálková

Trestné činy spáchané bezpečnostními složkami v době totality vyšetřuje Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Nejčastěji se zabývá násilím na lidech, které režim pronásledoval za jejich původ nebo zaměstnání, tedy například nuceným vysídlením zemědělců nebo perzekucemi církevních hodnostářů.

„Pro poškozené a občanskou veřejnost je to signál, že bezpráví není zapomenuto a je potrestáno,“ hodnotí výsledek soudu náměstkyně ředitele Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Eva Michálková

Nutná je spolupráce veřejnosti

Upozorňuje také, že dokazovat zločiny komunismu čtvrt století po pádu totalitního režimu je obtížné. „Záleží, zda se jedná o případy třeba z počátku 50. let. Naše působnost je vyhraněna od let 1948 do roku 1989,“ vysvětluje a pokračuje:

„U případů z 50. let se opíráme o důkazy listinného charakteru. U těch mladších se můžeme více opřít o svědecké důkazy,“ popisuje s tím, že právě obstarání důkazů trvá opravdu dlouhou dobu.

V současné době má úřad rozpracovány další případy. „Neobejdeme se bez spolupráce s občanskou veřejností a potřebujeme, abychom se o případech také dozvěděli, protože často probíhaly beze svědků. A řada lidí se domnívá, že kauzy jsou už promlčené, ale nejsou. Tyto případy jsou nepromlčitelné,“ dodává Eva Michálková.

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme