Z jeho Vinnetoua se stala legenda. Před 172 lety se narodil spisovatel Karel May

Německý spisovatel Karel May by dnes oslavil 172. narozeniny. Přestože se v mládí živil krádežemi a podvody, vytvořil literární postavy, které se pro mnoho generací staly vzory hrdinské odvahy a cti. Jeho knihy se dočkaly nesčetných dotisků a překladů a v 60. letech pak postavy jeho románů ožily v kultovní filmové sérii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autor nesmrtelného Vinnetoua Karel May zemřel před 100 lety | Foto: Klára Stejskalová

Cesta Karla Maye ke spisovatelské dráze byla trnitá. Mladý muž z chudé tkalcovské rodiny z městečka Ernstthalu se chtěl stát učitelem. Ze školy ho ale vyloučili pro drobné krádeže.

Ve třiceti měl už v záznamu několik trestů a zrovna byl znovu ve vězení - tam ale potkal katolického kněze, který navždy změnil jeho život a přivedl ho k literatuře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí narození spisovatele Karla Maye připomněl redaktor Ondřej Himmer

Karel May píše o zemích, které nikdy nenavštívil a zná je jen z vyprávění, z cestopisů a map. Čtenáři na stránkách jeho knih přesto procestovali nejen Severní Ameriku, ale vypravili se i do Mexika a Jižní Ameriky nebo do Afriky či Orientu.

Přesto jsou máyovky psány z pohledu první osoby a působí téměř autobiograficky - nejen jeho fanoušci, ale i sám Karel May měl časem čím dál větší potíže rozlišovat mezi literární fikcí a reálným životem.

May se nechával například fotit v kostýmu Old Shatterhanda a jeho sídlo nese stejný název - totiž vila Shatterhand. A když se Karel May v šedesáti letech poprvé vypravil do Orientu, střet tamní reality a jeho fiktivního světa ho přivedl až k několika nervovým zhroucením.

Mezi velké fanoušky díla Karla Maye patřil například Albert Einstein. Jeho knihy hltal ale třeba i Adolf Hitler, kterému to prý svého času výrazně pokazilo prospěch ve škole.

Karel May jako jedna ze svých literárních postav Kara ben Nemsí | Foto: Chalupa, cs.wikipedia

V pozdější době pak dokonce nechával rozdávat výtisky Vinnetoua mezi vojáky na frontě. A to přesto, že Karel May byl velkým propagátorem míru a vzájemné tolerance.

Karel May byl také zapáleným křesťanem, což je citelně znát hlavně v jeho pozdějším díle. Je například autorem velmi populární a mnohokrát zhudebněné verze Ave Maria.

Jeho hrdinové navíc nikdy nezabíjejí své protivníky, pokud to není bezpodmínečně nutné. Z tohoto pohledu je možná dobře, že se Karel May nedožil začátku první světové války. Zemřel 30. března roku 1912.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme