Naše vlast bude jiná, míní Ukrajinci v New Yorku. Neskrývají dojetí i radost

Dramatické události na Ukrajině s obavami sledují i ukrajinské menšiny v zahraničí. V New Yorku tisíce Ukrajinců organizují sbírky na pomoc protestujícím spoluobčanům za oceánem. Stovky lidí si připomněly památku těch, kteří při demonstracích přišli o život.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nábřeží v brooklynském Dumbo | Foto: Vít Pohanka

Ukrajinské národní barvy, hymna i hesla podporující protestující demonstranty vdechla newyorskému Brooklynu část atmosféry kyjevského Majdanu. Solidaritu a podporu Ukrajincům, kteří se neváhali domáhat svých práv a svobod a otevřeně se postavili vládě dnes už bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, přišly vyjádřit stovky lidí.

Památku obětí střetů s ozbrojenými zásahovými jednotkami uctili modlitbou i minutou ticha. Mnozí neskrývají dojetí, radost z pádu prezidenta Janukovyče, ale i obavy z toho, co bude dál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájem Ukrajinců ve Spojených státech o dění v jejich rodné zemi, sledovala v New Yorku zpravodajka Lenka Kabrhelová

Taťána Džulová se přistěhovala do New Yorku před sedmi lety. Jak mladá žena původem ze západní Ukrajiny říká, tehdy o politice nepřemýšlela, dnes je všechno jinak. Dny obav o životy a zdraví protestujících přátel jsou naštěstí u konce, emoce ale zůstávají.

„Ukrajina prochází zásadním obratem, nikdo za takové situace nemůže sedět doma a lajkovat fotky na facebooku. To nejmenší, co můžeme udělat, je vyjádřit veřejně podporu všem, kdo usilují o změny. Tolik lidí zemřelo, je to strašné. Vděčíme jim ale za to, že se nám před očima mění historie, Ukrajina bude jiná," je přesvědčená Taťána Džulová.

Na Ukrajině startuje kampaň k předčasným prezidentským volbám

Číst článek

Pravidelně se podílí na akcích místních ukrajinských občanských sdružení. Ta pořádají už měsíce nejen manifestace, ale i sbírky, dobročinné bazary a další pomoc spoluobčanům za oceánem.

Většinu rodiny má na Ukrajině i Igor Němoj a jeho manželka Uljana. Oba jsou přesvědčení o tom, že by Viktor Janukovyč a jeho nejbližší okruh měli jít okamžitě do vězení.

Mladí manželé, kteří mluví střídavě anglicky i rusky, nesdílejí obavy z rozpadu Ukrajiny na dvě části. Protesty podle nich naopak ukázaly, že lidé jsou v hlavním požadavku zbavit se zkorumpované vlády jednotní. O tom je přesvědčena i Taťána.

„Jsem na Ukrajinu a Ukrajince hrdá za to, co dokázali. I nám tady v Americe ukázali, že záleží na tom, co děláte, jak se chováte, že záleží na každém z nás. Je to pro mě velká inspirace a důvod, proč se i já chci na Ukrajinu vrátit a na jejím osudu se podílet,“ dodává Taťána.


Zvětšit mapu

Lenka Kabrhelová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme