Naše vlast bude jiná, míní Ukrajinci v New Yorku. Neskrývají dojetí i radost

Dramatické události na Ukrajině s obavami sledují i ukrajinské menšiny v zahraničí. V New Yorku tisíce Ukrajinců organizují sbírky na pomoc protestujícím spoluobčanům za oceánem. Stovky lidí si připomněly památku těch, kteří při demonstracích přišli o život.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nábřeží v brooklynském Dumbo | Foto: Vít Pohanka

Ukrajinské národní barvy, hymna i hesla podporující protestující demonstranty vdechla newyorskému Brooklynu část atmosféry kyjevského Majdanu. Solidaritu a podporu Ukrajincům, kteří se neváhali domáhat svých práv a svobod a otevřeně se postavili vládě dnes už bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, přišly vyjádřit stovky lidí.

Památku obětí střetů s ozbrojenými zásahovými jednotkami uctili modlitbou i minutou ticha. Mnozí neskrývají dojetí, radost z pádu prezidenta Janukovyče, ale i obavy z toho, co bude dál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájem Ukrajinců ve Spojených státech o dění v jejich rodné zemi, sledovala v New Yorku zpravodajka Lenka Kabrhelová

Taťána Džulová se přistěhovala do New Yorku před sedmi lety. Jak mladá žena původem ze západní Ukrajiny říká, tehdy o politice nepřemýšlela, dnes je všechno jinak. Dny obav o životy a zdraví protestujících přátel jsou naštěstí u konce, emoce ale zůstávají.

„Ukrajina prochází zásadním obratem, nikdo za takové situace nemůže sedět doma a lajkovat fotky na facebooku. To nejmenší, co můžeme udělat, je vyjádřit veřejně podporu všem, kdo usilují o změny. Tolik lidí zemřelo, je to strašné. Vděčíme jim ale za to, že se nám před očima mění historie, Ukrajina bude jiná," je přesvědčená Taťána Džulová.

Na Ukrajině startuje kampaň k předčasným prezidentským volbám

Číst článek

Pravidelně se podílí na akcích místních ukrajinských občanských sdružení. Ta pořádají už měsíce nejen manifestace, ale i sbírky, dobročinné bazary a další pomoc spoluobčanům za oceánem.

Většinu rodiny má na Ukrajině i Igor Němoj a jeho manželka Uljana. Oba jsou přesvědčení o tom, že by Viktor Janukovyč a jeho nejbližší okruh měli jít okamžitě do vězení.

Mladí manželé, kteří mluví střídavě anglicky i rusky, nesdílejí obavy z rozpadu Ukrajiny na dvě části. Protesty podle nich naopak ukázaly, že lidé jsou v hlavním požadavku zbavit se zkorumpované vlády jednotní. O tom je přesvědčena i Taťána.

„Jsem na Ukrajinu a Ukrajince hrdá za to, co dokázali. I nám tady v Americe ukázali, že záleží na tom, co děláte, jak se chováte, že záleží na každém z nás. Je to pro mě velká inspirace a důvod, proč se i já chci na Ukrajinu vrátit a na jejím osudu se podílet,“ dodává Taťána.


Zvětšit mapu

Lenka Kabrhelová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme