České dráhy znovu prosazují demolici havířovského nádraží. Je to prý levnější

Po intervenci nového ministra dopravy České dráhy opět mění svůj postoj v otázce budoucnosti havířovského nádraží. Nejdříve chtěl dopravce budovu zbourat, pak pod tlakem architektů tvrdil, že na moderní terminál nemá peníze. Teď plány změnil do třetice a znovu chystá demolici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havířovské nádraží | Foto: Oficiální Google+ Dolu architektury

„Kdysi to nádraží bylo pěkné, tady byly obchody, tady byla restaurace. Bohužel dobré časy toho nádraží asi už odešly,“ říká důchodkyně Vítězslava.

Momentálně to vypadá, že výpravní budova v oceňovaném bruselském stylu nakonec radlicím buldozerů neunikne. Rána je to hlavně pro mladé architekty, kteří bojovali za její záchranu a chystali návrhy na přestavbu havířovského nádraží. Ani teď se ale nechystají jen tak vzdát a požadují od Českých drah vysvětlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval redaktor Stanislav Janalík

„Chtěli bychom, aby nám řekli, proč svůj názor změnili, jestli si nechali udělat nějaké nové posudky nebo něco, co by doložilo, že pro to mají nějaký důvod,“ potvrzuje architektka Lucie Chytilová.

„Protože se nám zdá, že tato změna vychází z tlaku jiných skupin než politických, možná nějakých ekonomických, lobbistických,“ dodává. Bojovníci za zachování havířovského nádraží teď chtějí o výjimečnosti budovy přesvědčit dalšího ministra dopravy.

České dráhy už ale rozhodnutí měnit nechtějí. Přestavba haly a její další údržba totiž podle posudků vyjdou dráž než stavba moderního dopravního terminálu.

„Opět bylo potvrzeno, že právě varianta se zachováním budovy, která by tedy měla být demolována, je výrazně vyšší, než je rozpočet schválené varianty. Takže dozorčí rada Českých drah přehodnotila své prosincové rozhodnutí a dala souhlas s realizací původně schváleného projektu,“ vysvětluje regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Dopravce ovšem ještě nemá vyhráno. Pokud totiž chce dosáhnout na peníze z Bruselu, musí do konce února odevzdat všechny potřebné dokumenty.

Vlakové nádraží v Havířově | Foto: Adam Guzdek

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme