Ústavní soud potvrdil oprávněnost loňské policejní razie proti growshopům

Majitelé growshopů dnes dostali další ránu. Ústavní soud totiž zamítl stížnost bývalých provozovatelů growshopu na Semilsku. Potvrdil tak rozsudek, který předznamenal loňský policejní zásah v ochodech, kde se dají legálně koupit semena nejrůznějších druhů konopí a kompletní vybavení na jeho pěstování. To označily všechny soudní instance za trestný čin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna Ústavního soudu. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Provozovatelé growshopu Karel Cerman a Petr Šmíd mají za to, že k ročnímu trestu vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců byli odsouzeni protiprávně.

Skutek popsaný obžalobou totiž podle nich není trestným činem. Stížnost podali i přesto, že se jich týkala loňská novoroční amnestie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání Ústavního soudu sledovala reportérka Vlasta Gajdošíková a o jeho nálezu diskutovali Michal Jakeš, majitel growshopu a Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály

Ústavní soudce Jan Musil připustil, že v některých jiných zemích by podobný skutek nebyl trestný. V České republice ale je.

„Tato věc vyžaduje, aby se na takovém přístupu shodla většina společnosti. Nic takového u nás neproběhlo, pocit, že tyto tzv. měkké drogy jsou škodlivé, ten převládá ve společnosti.“

Podle advokáta stěžovatelů Milana Bedroše zvítězila společenská poptávka, a nikoliv zdravý rozum. Zdůraznil, že jeho klienti nejsou narkomani a jsou kriminalizováni za to, že chtěli pomáhat nemocným lidem.

„Bavíme se tady o toxikomanii, ale nebavíme se o nemocných, kteří s marihuanou mají své zkušenosti a kterým pomáhá ve vážných nemocech. Stále se tady už dva tři roky mluví v zákonodárných krizích o tom, že se tvoří podmínky. Netvoří se nic, toto všechno je dáváno do ztracena nemocní stále čekají,“ míní Bedroš.

Tento argument ale ústavní soudci vůbec nedostali k posouzení. Jan Musil zároveň odmítl jako neférové tvrzení stěžovatelů, že semena konopí jsou sběratelskými předměty.

Policisté zasahují v growshopech | Foto: Filip Jandourek

„Tyto prodejny nenabízí vitríny k vystavování sběratelských předmětů, ale nabízejí předměty k vypěstování marihuany. Je nabízena rada, jaké druhy mají vysoký podíl účinných psychotropních látek. To všechno je děláno s jasnou linií, že to není určeno pro sběratelství ale ke konzumaci. Jde o určité fingování pravého smyslu celého tohoto podnikání,“ uvedl soudce.

Po raziích v desítkách provozoven obvinili kriminalisté z šíření toxikomanie přes 50 lidí. První už si vyslechli podmíněné tresty a mnoho obchodů ukončilo provoz.

Nejde jen o marihuanu, míní majitel growshopu

Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych považuje nález soudu za vítězství zdravého rozumu.

„Vadí mi, že soudy k tomu přistupují, jakoby tyto obchody prodávaly marihuany a věci pouze na pěstování marihuany. Tady nejde o drogy, ale o prodej běžní zahradní techniky,“ řekl Michal Jakeš, majitele pražského growshopu.

„Směšování trestné činnosti a potenciálu léčebného využití konopí považují za neseriózní,“ řekl Frydrych. „To nemá nic společného s tím, že někdo provozuje obchody, ve kterých prodává prostředky k pěstování marihuany.“

Odkázal na zákon, který dává pacientům možnost využívat marihuanu pro léčebné účely a umožňuje koupit v lékárně na předpis konopí.

„Lidé však, pokud mám správné informace, dodneška možnost si konopí i za ty předražené peníze koupit nemají,“ namítl Jakeš.

Helena Šulcová, Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme