Kolín plánuje za peníze z EU opravit vodárenskou věž a zpřístupnit ji lidem

Bývalá vodárenská věž v Kolíně má velkou šanci stát se další turistickou atrakcí. Technická památka je už delší dobu prázdná a potřebuje opravit. Pokud město získá na připravený projekt evropské peníze, mohli by restaurátoři výškovou stavbu obsadit ještě letos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá vodárenská věž v Kolíně | Foto: Šárka Krombholzová

Vodárenská věž byla na kolínském předměstí postavena v roce 1930 a patří k dílům architektů Františka Jandy a Jana Hráského. František Janda je podepsaný třeba i pod projektem Zimních lázní v nedalekých Poděbradech.

Historie kolínské dominanty je celkem bohatá. Původním majitelem byla vodohospodářská společnost, která stavbu prodala jednomu soukromníkovi a ten zase dalšímu. Před lety pak koupilo vodárenskou věž za téměř tři miliony korun město.

Před dvěma roky pak začalo s opravami této technické památky. Kvůli nedostatku peněz se ale dostalo jen na zajištění statiky, snahou bylo také zastavit další chátrání této výškové stavby.

Rekonstrukce si vyžádá 12 milionů

Současný projekt už počítá s kompletní rekonstrukcí, aby mohla být věž zpřístupněna široké veřejnosti a aby se lidé podívali až na ochoz, odkud je nádherný výhled třeba na nedaleké Štítarské údolí.

Nebude to však zadarmo, odhad nákladů se pohybuje kolem dvanácti milionů korun a už na jaře by mohlo být jasné, jestli do Kolína pošle peníze Evropská unie.

Vodárenská věž by se měla stát jakousi kolínskou rozhlednou. Na ochozu je dost místa pro vyhlídku i možnou kavárnu. Technická památka může ale být svým způsobem přístupná i lidem, kteří z jakýchkoli důvodů nechtějí nebo nemohou vystoupat do výše.

V přízemí stavby počítá projekt s velkou obrazovkou, která prostřednictvím kamer z věže zprostředkuje výhledy do okolí. Ve věži by měla být i minigalerie historických fotografií Kolína.

Plánů na využití této kolínské dominanty je hodně. Kdy se je podaří přenést z papíru do reality, je ale hlavně otázkou peněz.

Kolín se může pochlubit další kulturní památkou - bývalá vodárenská věž | Foto: Šárka Krombholzová

Zvětšit mapu

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme