Stát by měl podle pěstitelů více hlídat označování španělského česneku za český

Čeští pěstitelé česneku chtějí po státu, aby lépe ohlídal nepoctivé obchodníky, kteří španělský česnek vydávají za český. Výzva je součástí usnesení z dnešního celostátního semináře s názvem O česneku, který hostí Buchlovice na Uherskohradišťsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česnek nemusí sloužit jen k jídlu. Dají se z něj například vyrábět naušnice nebo ozdoby do účesu | Foto: Miroslava Hospodárová

Výzvu podporuje i jeden z nejznámějších tuzemských pěstitelů a znalců česneku Jan Kozák z Poběžovic u Holic v Pardubickém kraji.

„Napravit by to měly kontrolní orgány, ať je to Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský,“ říká.

Pěstitel Jaroslav Crhák z Blanenska obhajuje kvalitu českého česneku nedávným průzkumem. „Naše česneky jsou chutnější a mají větší obsah látek prospěšných pro zdraví. U španělských česneků by nemělo být označení český česnek, dokonce pravý český česnek,“ upozorňuje.

Letošní zima je teplotně nadprůměrná, bude zřejmě patřit k pěti nejteplejším

Číst článek

Letošní mírná zima česneku - který se sází převážně na podzim – prospěla, a pěstitelé tak očekávají dobrou úrodu.

Vývoj pěstování česneku v ČR od roku 2002 | Foto: ČTK

Buchlovice

Pavel Sedláček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme