Při nepokojích ve Venezuele zemřelo už 15 lidí, demonstranti plánují další pochody

Násilnosti ve Venezuele nekončí a po dnešku mají už patnáctou oběť. V metropoli Caracasu se plánují další protestní pochody stoupenců i odpůrců vlády. Prezident Nicolas Maduro dlouho odmítal jednat s opozicí, nakonec se na ni však obrátil. Její vůdce Henrique Capriles ale Madurovu nabídku odmítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti prezidentu Nicolasi Madurovi ve Venezuele v Caracasu | Foto: Reuters

„Nesejdu se s federální radou, která si jednáním jen chce zachovat tvář. Tohle je umírající vláda, a v zahraničí o těchto událostech mluví jako o genocidě. Je to historický omyl,“ řekl vůdce opozice.

Smírné řešení krize se tak zdá být v nedohlednu. Caracasem dnes navíc mají projít další protestní pochody. Demonstranti v posledních dnech také barikádami blokovali dopravu, a to i v dalších městech země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Události ve Venezuele přiblížila tamní spolupracovnice ČRo Nina Hönigová

Většina obyvatel venezuelské metropole už je z neustálých dopravních omezení a uzavírek, které jsou často způsobeny i velmi malými demonstracemi, trochu unavena.

V oblasti Táchira, kde násilnosti začaly, se také situace po předchozích dnech uklidnila. Po včerejším rabování tamních obchodů zatím neidentifikovanými skupinami je dnes v regionu relativní klid.

Nepokoje původně vyprovokovaly hospodářské problémy, rostoucí kriminalita a korupce. Venezuelská ekonomika je dnes v mimořádně složité situaci - ceny meziročně stouply o téměř 60 procent.

Venezuelané protestují proti ekonomické politice vlády prezidenta Nicolase Madura a proti násilnému potlačení předchozích demonstrací. Policie v několika případech střílela na demonstranty gumovými projektily a použila také slzný plyn. Během dvou týdnů zahynulo už 15 lidí. Madura za to naposledy kritizoval i vlivný člen jeho socialistické strany a guvernér státu Táchira, kde nepokoje začaly.

Lidé tak mají stále větší problémy nejen nakupovat, ale vůbec sehnat některé základní potraviny a produkty, například i toaletní papír. K dostání není ani papír pro tisk.

Vláda proto ve snaze zmírnit tvrdé dopady hospodářské krize přijala v posledních měsících některá opatření – například stanovila maximální obchodní marži 30 procent na veškeré prodejné zboží.

Včera také otevřela nový systém distribuce deviz, protože ekonomika selhává hlavně z důvodu sníženého přístupu lidí a podnikatelů k zahraničním měnám.

Nina Hönigová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme