Jihlavské Káčko slaví patnáct let, díky testům se mu daří bránit šíření nemocí

Jihlavské centrum věnující se drogové prevenci s názvem Káčko slaví patnáct let své existence. Jeho činnost je zaměřená především na přímý kontakt s uživateli drog a také na zamezení šíření infekčních nemocí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

K tomu pomáhají jak pracovníci v terénu, tak kontaktní místnost. V ní dochází například k výměně injekční jehel. Úspěšnost tohoto programu podtrhuje i pracovnice centra Zuzana Šteflová.

„U HIV jsme ani jednou nezachytili pozitivní test, což je podle mě i důsledkem výměnného programu, který probíhá,“ domnívá se Šteflová. Stejně tak podle jejích slov nezaznamenali ani žloutenku typu B nebo syfilis.

Káčko oslavilo v úterý patnácté výročí své existence dnem otevřených dveří. Ten návštěvníkům nabídl seznámení se současnou činností i zavzpomínání na historii.

„Strašně lidi z Káčka obdivuji za to, že dokážou s narkomany pracovat. Ne každý na to má odvahu nebo čas a myslím, že i sami drogově závislí jsou za tuto pomoc vděční,“ řekla jedna z návštěvnic.

Petr Palovčík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme