Zeman by mohl dál jmenovat profesory, vyhrazuje si však právo odmítat

Nové profesory by na jaře mohl znovu jmenovat prezident. Miloš Zeman chce však právo některé z navržených kandidátů z vážných důvodů odmítnout. Po dnešní schůzce s hlavou státu to řekl ministr školství Marcel Chládek z ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Reuters

Posledních 85 adeptů na titul jmenoval Miloš Zeman prezident až po měsících průtahů – minulý pátek. Kdyby Zeman měl jmenovat profesory dál, zřejmě by byl proces ještě složitější.

Prezident prý ministra Chládka upozornil, že u posledně jmenovaných profesorů asi v pěti případech rozhodla vědecká rada o udělení profesury jen těsnou většinou. „A v tomto případě, kdyby měl tuto pravomoc, tak by se doptával konkrétní školy, v čem ten problém byl,“ poznamenal Chládek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O schůzce s prezidentem a jmenování profesorů mluvil ministr školství Marcel Chládek

Chládkovi prý Zeman zopakoval své dřívější stanovisko – že nechce být automatem na podpisy a chce mít možnost adepty na titul ve výjimečných případech odmítnout.

Zeman sklidil loni v květnu kritiku kvůli průtahům při jmenování Martina C. Putny. Vysvětloval například, že mu vadí text „Katolické buzny zdraví Bátoru“ na transparentu, s nímž akademik vystoupil na pražském pochodu homosexuálů. Dekret pro Putnu nakonec prezident podepsal, ale akademikovi jej předal namísto prezidenta tehdejší ministr školství Petr Fiala.

Případ od případu

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka bude mít Zeman pro případné nejmenování jen vážné důvody.

„Já mohu zcela vyloučit jakékoli osobní důvody. Jde opravdu o objektivní důvody, kdy je to skutečně případ od případu,“ řekl Ovčáček.

To prý je i důvod, proč je prezident proti tomu, aby profesory jmenovali rektoři, což je také jedna z uvažovaných variant. „Právě v tomto případě by se osobní vlivy mohly objevit,“ poznamenal Ovčáček.

Miloš Zeman se několikrát vyslovil pro to, že čestnou pravomoc jmenovat profesory předá někomu jinému. Návrh, aby se jí ujal předseda Senátu však odmítla před nedávnem Poslanecká sněmovna – a tak posledně jmenovaným profesorům předá dekret místo hlavy státu opět ministr školství, tentokrát Chládek.

Podle Chládka je jmenování profesorů prezidentem do budoucna jen jednou z variant.

„Nebo je druhá varianta připravit novelu, jejíž součástí by byla změna právě jmenovacího procesu. Je tam možnost jmenování například ministrem školství, nebo stále je ve hře varianta předsedou Senátu, anebo že by to jmenovaly vysoké školy samy s tím nebezpečím, že ta profesura bude spjatá pouze s tou konkrétní školou a nebude mít celorepublikovou působnost,“ uvedl Chládek.

Akademik Martin C. Putna vystoupil na briefingu na Hradčanském náměstí | Foto: ČTK

Zatím podle něj budou platit stávající pravidla – prezident podepíše dekrety a Chládek je předá.

„Tato varianta je platná až do té doby, než bude nová úprava, kterou bych chtěl ale spojit s celkovou novelou vysokoškolského zákona, a chtěl bych, aby u této novely nebylo pouze jmenování profesorů, ale řešily by se tam i další záležitosti,“ dodal ministr.

Český rozhlas, Veronika Sedláčková, Veronika Neprašová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme