Analytici: Oživení české ekonomiky pomůže zejména automobilová výroba

Česká ekonomika letos podle Evropské komise poroste o 1,8 procenta. V příštím roce se tempo ještě zvýší. Hrubý domácí produkt by měl růst až o 2,2 procenta. Čísla podle ekonomů odpovídají tomu, co se v současnosti děje v hospodářství. Oživují služby i průmysl. Vyhráno ale ještě česká ekonomika nemá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobilka Porsche v Lipsku | Foto: Klára Stejskalová

Aktuální odhady Evropské komise o letošním vývoji HDP potvrzují oživení českého hospodářství. Oproti poslední prognóze z listopadu se čísla téměř nezměnila. Ekonomika poroste rychleji než v eurozóně.

Analytici jsou ale v odhadech opatrnější než Evropská komise. HDP sice podle statistiků roste, meziročně stále klesá, i když jenom mírně. Ale právě meziroční údaje jsou pro vývoj daleko zásadnější. Co hospodářství určitě pomůže, je podle analytiků průmysl, zejména automobilová výroba.

Přehrát

00:00 / 00:00

V jaké kondici je česká ekonomika, zjišťoval redaktor Jan Beneš

„Ve chvíli, kdy se světu daří, tak České republice se daří ještě více. A to proto, že máme automobilový průmysl. Jestli vidíme v Německu určité oživení, lze předpokládat, že budou české automobilky chrlit více aut než v minulosti a díky tomu i česká ekonomika poroste rychleji. A pravděpodobně bude ten růst rychlejší než na západě Evropy,“ říká analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Podle Evropské komise letos posílí průmyslová výroba, a to díky vyšší důvěře investorů a vyššímu počtu nových zakázek. K růstu letos přispěje především export, podpořený oslabením koruny a zlepšením situace hlavních obchodních partnerů v zemích Evropské unie.

Potvrzují to i analytici. Ekonom Patria Finance David Marek už dříve řekl, že klíčovým předpokladem pro růst v Česku je vývoj v eurozóně.

„Aktuálně většina odhadů počítá s tím, že se eurozóna dočká mírného ekonomického růstu. Pro nás je důležité zejména Německo, které by na tom mělo být o něco lépe než zbytek eurozóny. Ve druhé polovině roku by se také měly projevovat pozitivní efekty devizové intervence ČNB. Respektive oslabení kurzu koruny na konkurenceschopnost exportu,“ vysvětluje.

Evropská komise ve své analýze nezapomíná i na deficit veřejných financí. Letos počítá, že bude ve výši 2,8 procenta hrubého domácího produktu. Pro příští rok ale odhaduje schodek na úrovni 3,3 procenta.

Komise čísla odůvodnila tím, že vláda bude mít vyšší výdaje na oživení ekonomiky. Vliv na deficit budou mít i změny v daních z příjmu. Někteří ekonomové se obávají, že vláda bude muset dříve nebo později opět začít šetřit.

„Nyní se spoléhá na dvě věci. Jednou je to, že ekonomika ožije a zdá se, že ekonomika opravdu ožije, akorát je otázkou, jak výrazně. Druhou věcí je, jak výrazně dokážeme zlepšit naše hospodaření. Obávám se, že se nakonec ukáže, že to zlepšení nebude tak dramatické,“ říká analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Evropská komise očekává letos mírné oživení v členských zemích Evropské unie. V celé osmadvacítce dosáhne letošní růst hrubého domácího produktu 1,5 procenta.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme