Rozšíření pravomocí NKÚ se některým poslancům nelíbí, výbor jednání přerušil
Nejvyšší kontrolní úřad zatím nebude mít větší pravomoci. Ústavní novelu o jejich rozšíření kritizovali na dnešním jednání sněmovního ústavně-právního výboru někteří poslanci i pozvaní senátoři. Podle prezidenta NKÚ Miloslava Kaly by předloha nemusela kvůli nejasnostem znamenat rozšíření, ale naopak zúžení kompetencí úřadu. I kvůli této námitce nakonec výbor debatu o poslanecké normě přerušil.
Poslanecká novela ústavy navrhovala, aby NKÚ mohl kromě hospodaření se státními prostředky nově kontrolovat třeba i hospodaření samospráv, tedy například měst a obcí.
„Je snahou více mít veřejnou správu pod dohledem, transparentní. A samozřejmě také pro občana mít jistou záruku toho, že se jeho zaplacené daně kontrolují na více úrovních,“ vysvětluje důvod rozšíření pravomocí NKÚ jeden z autorů novely, poslanec TOP 09 Stanislav Polčák a dodává:
„Nicméně z té diskuse jsem hodně rozpačitý, protože jsem přesvědčený, že tady věděli tak možná dva lidi, o čem se diskutuje.“
Šéf NKÚ: Návrh není dobře připravený
Prezident úřadu Miloslav Kala má ale k novele výhrady, podle něj není dobře připravená. „Je třeba najít jinou definici,“ zdůrazňuje.
„Rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního je potřebné, ale v současné době ten zákon říká, co kontrolujeme, a tento nový návrh říká, koho kontrolujeme.“
„A my bychom byli rádi, abychom udrželi současnou ústavní konstrukci, to znamená rozšířit to, co kontrolujeme. A teprve potom na úrovni zákona řešit jednotlivé instituce, do jaké míry je můžeme kontrolovat,“ říká prezident NKÚ.
Návrh změny ústavy kritizují i někteří právníci, například ústavní právník Aleš Gerloch: „Rozsah kontrolovaných subjektů by byl zřejmě příliš vysoký, v návrhu se přitom nepočítá s navýšením počtu kontrolorů ani s navýšením veřejných prostředků.“
„A přitom se neuvažuje o zvýšení pravomocí NKÚ, to znamená, že Nejvyšší kontrolní úřad by nadále měl jakousi signalizační funkci, aniž by mohl tu nápravu dostatečně řešit,“ upozorňuje Aleš Gerloch.