Radiožurnál chystá koncert k uctění památky Karla Kryla, v dubnu by oslavil sedmdesátku

V pondělí 3. března uplyne dvacet let od smrti písničkáře Karla Kryla. Zemřel v německém Mnichově, kde žil v emigraci. Bylo mu necelých padesát let. Letos 12. dubna by se dožil sedmdesátky. Český rozhlas Radiožurnál při této příležitosti připravuje speciální vzpomínkový koncert.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zpěvák Karel Kryl | Foto: Jiří Sláma

Koncert k nedožitým 70. narozeninám Karla Kryla se bude konat v pražské Lucerně 8. dubna. Jeho písně budou interpretovat dnešní umělci, kteří se ale hlásí k odkazu Karla Kryla. Například Tomáš Klus, Aneta Langerová, Michal Hrůza, Markéta Irglová nebo projekt Salome.

„Zazní výhradně, pouze a jenom písně Karla Kryla. Jen kapela Divokej Bill má jednu píseň, která se jmenuje podobně jako Krylova píseň. V rámci této jeho písně pak spontánně přejdou to té své. Je to píseň Lásko,“ popisuje hudební dramaturg Radiožurnálu Petr Král.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radiožurnál chystá koncert k nedožitým 70. narozeninám Karla Kryla. O podrobnosti se zajímal redaktor Martin Karlík

Podle šéfredaktora Radiožurnálu Jana Pokorného, mají Krylovy písničky co říct i dnešní mladé generaci.

„On totiž to, co říkal před rokem 1989, ale hlavně to, co říkal po roce 1989, myslel tak strašně opravdově, že na leccos z toho, čemu my jsme tenkrát nevěřili a říkali jsme si: co to říká, to je prostě umělecká licence, nadsázka, je to básník, tak ono na jeho slova docházelo a dochází,“ připomíná.

Mladou generaci by měl oslovit i plakát od výtvarníka a hudebníka Jaromíra Švejdíka alias Jaromíra 99. „Vidíme Karla Kryla, ale vidíme ho v nové podobě. Je tam symbióza původního krylovského odkazu a zároveň ta nová podoba, která patří do této doby,“ vysvětluje Petr Král.

„A vlastně v této symbióze chceme, aby vznikly i hudební nahrávky. To znamená odkaz Karla Kryla, ale hudebně posunut do 21. století,“ dodává.

Písničky, které zazní na koncertu v pražské Lucerně, se poté objeví i ve vysílání Radiožurnálu.

Karel Kryl 70 | Foto: Jaromír 99

Martin Karlík, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme