USA hrozí Afghánistánu úplným stažením armády, nepodepíše-li dohodu o bezpečnosti

Spojené státy by mohly stáhnout všechny své vojáky z Afghánistánu už po skončení letošního roku. Barack Obama před takovým scénářem znovu varoval afghánského prezidenta Hamída Karzáího. Kábul odmítá podepsat bezpečnostní dohodu, kterou Washington podmiňuje jakoukoli další misi v Afghánistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podle mluvčího Bílého domu Barack Obama upozornil afghánského prezidenta Hamída Karzáího v telefonickém rozhovoru na pokračující přípravy k úplnému stažení.

Spojené státy se bez bilaterální dohody s Kábulem odmítají zavázat k ponechání malého množství vojáků v Afghánistánu k zajištění bezpečnostních operací a výcviku afghánských sil.

Kábul podmiňuje podpis smlouvy mírovým jednáním s hnutím Taliban. Experti varují, že šance na podpis dohody se začínají ztenčovat.

Úplné stažení amerických vojáků by přitom mohlo vést k posílení ozbrojených skupin v Afghánistánu, úplnému kolapsu už tak slabé pozice vlády v Kábulu a riziku nové občanské války.

Lenka Kabrhelová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme